Mint beszámoltunk róla, a Henkel Consumer Brands üzletág európai ellátási láncának átalakítása részeként magyarországi termelési tevékenységének újjászervezéséről döntött. Az átszervezés következtében a Körösladányban gyártott folyékony mosószerek termelése a következő hónapokban leáll, a gyár végleges bezárását pedig 2024 végére tervezi a cég.
A térség országgyűlési képviselője pénteken délelőtt arról tájékoztatta szerkesztőségünket, hogy folyamatosan kapcsolatban van mind a körösladányi önkormányzattal és Kardos Károllyal, a város polgármesterével, mind a Nemzetgazdasági Minisztériummal. Közleményében azt írja: a körösladányi gyár leállásának legfőbb oka, hogy az orosz-ukrán háborúra válaszként adott elhibázott brüsszeli, illetve uniós szankciók miatt leállt az oroszországi export, ami hatással volt a Körösladányban gyártott folyékony mosó és tisztítószerek értékesítésére.
– A gyár évtizedek óta tölt be kiemelten fontos szerepet a település és az egész térség életében, éppen ezért azonnali beavatkozásra van szükség. Valamennyi munkavállaló számára új lehetőséget kell találni – hangsúlyozta Dankó Béla.
A képviselő szerint maga a Henkel is tisztában van azzal, hogy milyen hatással lesz a munkavállalókra és a helyi közösségre a körösladányi gyár bezárása. Mint kinyilvánították, céljuk, hogy a lehető legnagyobb mértékben támogassák az érintett munkavállalókat ebben a nehéz átmeneti időszakban. A következő hetekben a vállalat szorosan együtt fog működni a munkavállalók képviselőivel, valamint az érintett hatóságokkal, hogy a lehető legjobban szervezett átmenetet biztosítsa.
A minisztérium jelezte ezzel párhuzamosan a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat aktív kapcsolatot tart a vállalattal, illetve a Békés Vármegyei Kormányhivatallal a dolgozók mielőbbi elhelyezkedésének érdekében. A foglalkoztatási szolgálat május végi adatai szerint Békés vármegyében közel 1200, a szomszédos vármegyékben pedig további több mint 16 ezer betöltetlen álláshely van, ami hozzájárulhat a cég munkavállalóinak gyors elhelyezkedéséhez. Az országgyűlési képviselő folyamatosan tárgyalásokat, egyeztetéseket folytat a kérdésben.
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat már a tényleges elbocsátások kezdete előtt kész azonnali segítséget nyújtani a cég körösladányi üzemének esetében is. Az érintett, közel 500 munkavállalónak átképzések, munkaerő-közvetítés, illetve a különböző munkaerő-piaci programokba való bevonás formájában tudnak segítséget biztosítani. A munkából-munkába elv érvényesítése érdekében a kormányhivatallal együttműködve állásbörzéket, csoportos tájékoztatókat szerveznek, ügyfélfogadási időben folyamatosan állnak az álláskeresők rendelkezésére a potenciális munkáltatók felderítése érdekében.
A dolgozók újbóli munkába állásának támogatását célozzák a kormányzat uniós és hazai finanszírozású mobilitást ösztönző- és bértámogatási programjai egyaránt.
– Nem hagyjuk magukra a Henkel körösladányi gyárának munkavállalóit – mondta az országgyűlési képviselő.