Buta erős vs. gyenge okos

2021. július 12. 12:42 | Such Tamás

Vajon miért sértődnek meg jobban az erős emberek, ha azt mondják nekik, hogy buta, mint amikor egy okosnak, hogy gyenge. Vagy ez csak egy olcsó fantazmagória lenne? Minderre Fajzi György pszichológus válaszolt a behir.hu-nak.

– Azt gondolom, hogy több oka is van ennek, mint általában a lelki jelenségeknek – mondja Fajzi György pszichológus. – Egyrészt az utóbbi évszázadokban, de főleg napjainkban rohamosan növekszik a szellemi képességek fontossága az élet minden területén, miközben a fizikai képességek, mint az erő, jelentősége gyorsan csökken.

Hozzáfűzi, a fizikai erőnek manapság leginkább csak esztétikai jelentősége van, hiszen a gépek nagyon sikeresen helyettesítik az ember fizikai erejét. Közben életünk minden területe egyre bonyolultabbá válik, egyre több ismeretre és képességre van, vagy inkább lenne szükségünk, mert lépést is alig tudunk tartani az újabb és újabb változásokkal, elvárásokkal, lehetőségekkel. Ilyen körülmények között nem csoda, hogy a szellemi képességek, az okosság nagyon fölértékelődik, főleg a fizikai erővel szemben, amivel sokkal kevesebb dolgot lehet megoldani, ezért leértékelődő fázisban van.

Fajzi György - Fotó: behir.hu

Fajzi György - Fotó: behir.hu

 

– Másrészt pedig a butának minősített ember joggal gondolhatja azt, hogy minősítői úgy gondolják, hogy ő nem jól látja a dolgokat és nem képes megfelelően eligazodni a világban – folytatja. – Ez szörnyen bosszantó és bántó lehet, hiszen minden ember alapvetően meg van győződve arról, hogy ő jól látja a dolgokat, vagyis minden úgy van, ahogy ő gondolja. Még a legszélsőségesebben elfogult futballszurkolók is meg vannak győződve arról, hogy jól látják és gondolják a dolgokat, ezért is csinálják azt, amit csinálnak. Meggyőzni sem lehet őket, hiszen ilyenkor teljes erejükkel ellenállnak mások vélt butaságának vagy manipulációs kísérleteinek. Inkább abban lehet reménykedni, hogy majdcsak kinövik a dolgot.

Hozzáteszi: harmadrészt a buta szót legtöbbször bántó, pejoratív kifejezésként használják az emberek, ezért is olyan sértő. Általában nem is a gyenge szellemi képességet illetik vele, hanem inkább azokat, akikkel konfliktusaik vannak. Az ilyen emberek valamiben máshogy látják a dolgokat, de nem hagyják meggyőzni magukat, nem értik meg az „igazságot”, tehát – a fenti gondolatmenet szerint – csakis buták lehetnek.

– A buta szónak szerintem a pejoratív, bántó, másságot elutasító értelmén kívül nincs is funkciója, mert nem mond semmi. A szellemi képességek ugyanis annyira sokfélék, összetettek és bonyolultak, hogy egyetlen szóval nem lehet jellemezni egy embert. Ennél azonban sokkal fontosabb az együttműködés, hiszen egy csapatban mindenki hasznos és fontos lehet. Ahogy egy autó esetében sem csak a motor fontos, hanem még nagyon sok minden, úgy egy csapat vagy szervezet esetében is bárki nélkülözhetetlenné válhat, ha megtalálja a helyét és szerepét – fogalmaz a szakember. Mint mondja, ebben nem az értelmi képességek a fontosak, hanem az egyén és környezetének kapcsolata, a beilleszkedés. Például a kelet-ázsiai országokban ezt nagyon jól csinálják, aminek meg is van az eredménye: száz éve még butának tartották őket az európaiak, de mostanra a jó együttműködési készségüknek köszönhetően bebizonyították, hogy nem azok. Sőt, sok mindent tőlük is tanulhatnánk. 

További programok »

FEL