Az elmúlt évben minimális növekedést tapasztaltak a pálinkaforgalomban, de ezzel sem érték el a 2014-es szintet – mondta Mihályi László, a Pálinka Nemzeti Tanács (PNT) elnöke. A növekedés igazából az elmúlt évek alacsony bázisának köszönhető. Nagy csapást mért az ágazatra a 2019-es népegészségügyi termékadó (neta), a Covid és a háború is, és ebből a gödörből nem tudtak kilábalni. A Covid-járvány miatt bezárták a vendéglátóhelyeket, ami különösen érzékenyen érintette a főzdéket, hisz termékeik legnagyobb részét oda értékesítik.
A neta és a Covid negatív hatásairól beszélt Beliczay Zsolt, a Zamárdiban működő Zimek Pálinka Kft. ügyvezetője is. Mint mondta, a neta bevezetése előtti kitárolások miatt az addig – normál évekre jellemző – 1 millió hektoliterfokos kibocsátás megnövekedett 1,3 millióra, viszont 2019-ben lement 500 ezer hektoliterfok körülire. A 2020-as évet a járvány verte tönkre, a novemberi lezárások a két utolsó, általában a legtöbb bevételt hozó hónapot nullázták le.
Majd 2022-ben megtörtént az, ami korábban soha, vagyis hogy a második fél évben kevesebb pálinka fogyott, mint az első hat hónapban. Ennek oka a rezsicsökkentés szűkítése és a kata átalakítása volt, ezek után a vendéglátóhelyek kevesebbet rendeltek, és most már különösen látszik az infláció hatása, az emberek kevesebbet tudnak pálinkára költeni. Nem isznak kevesebbet, csak nem feltétlenül a hivatalos csatornákon keresztül jut el hozzájuk a pálinka – utalt a magánfőzés mellett megjelent zugfőzésre.
További árnyékot vet a pálinkafőzdék kilátásaira a tervek szerint jövő év januárjában bevezetendő kötelező visszaváltási rendszer (DRS), amely a fém, műanyag és üveg italpalackokra lesz érvényes. Egyelőre ennek pontos működése nem világos, a piacon még mindenki találgat erről – mondta. Az azonban biztosnak látszik, hogy a rendszer bevezetése újabb terheket ró a pálinkaágazatra is, és számításaik szerint nagyobb költsége lesz, mint a jelenlegi termékdíj. Az utóbbi – attól függően, hogy visszaváltható vagy egyutas termékről van szó – egészben vagy részben megszűnik. Az anyagi teher növekedése mellett az adminisztráció is bonyolultabbá válik – tette hozzá Mihályi László.
A PNT megpróbál módosításokat elérni a bevezetednő szabályozásban, de ebben meglehetősen korlátok közé van szorítva.
Forrás: Agrokép