A házuk udvarán, a téglaszobrok, azaz a „tótlegók” (by: Molnár Attila, BMZ egyik dekoratőr barátja) társaságában beszélgetünk. Bő három évtizede ismerjük egymást, így eléggé suta lett volna, ha magázódunk.
– Honnan jött az ötlet, hogy a múzeum lapos tetején állítod ki a téglaszobraidat?
– Elhatároztam, hogy elkészítem az általam tisztelt három Békéscsabához kötődő, Mihály keresztnevű képzőművész emlékőrző totemét, az átadáshoz kapcsolódó bemutatóként ezt a teret használom majd…
– Kik a Mihályok?
– Gubis, Munkácsy és Schéner… Nos, miután nincsenek még téglaszobraim a Munkácsy múzeum gyűjteményében, úgy gondoltam, a 60. szülinapomon megajándékozom a várost. Mindezt elmondtam Ando Györgynek, az intézmény igazgatójának és Lenkefi Zoltánnak, a Napsugár bábszínház igazgatójának. Mindketten jónak találták az ötletet és felajánlották a segítségüket.
(Azonfelül az EMMI és a Magyar Művészeti Akadémia anyagilag is támogatta az elképzelést.)
Noha csak decemberben leszek hatvan, de olyankor már veszélyes a tetőn építkezni, így kijelöltük a Szent Mihály napját. Akkor még úgy tudtuk, hogy azon a héten rendezik a Garabonciás Napokat, szándékunk szerint így a mi Vatafaka koncertünk is a Gara része lett volna. Vatafaka lesz, csak nem a Garán.
– A 3M akár a Munkácsy Mihály Múzeum monogramja is lehetne…
(Közben elindulunk a kert végébe, ahol a 3M-en kívül velünk van még Brúnó és Nudli nevű kutya, nyolc birka, néhány cica és egy süni, aki ott sütkérezik a lábunk körül. Kevés ilyen sünkőt látni a Lencsésin.)
– Lehetne… Gubis volt a mesterem, Munkácsy az etalon, illetve Schéner is az, akivel szintén jóban voltam.
– Körülbelül mennyi időbe telik egy szobor elkészítése?
– Nem órabérben mérem, de amikor dolgozom, akkor brutálisan dolgozom: reggeltől estig.
– Az ott a műhely? (mutatok a tótlegókkal szembeni területre)
– Ott a faragóasztal, amely villanypásztorral el van zárva a nyolc birkától, mellette a szerszámos stb. Az asztal melletti területen számolom ki a téglákat. De ezek most nem egyszerű tótlegók, amelyeket simán szét lehet szedni, mert a szobrokat a testek belsejébe rejtett vas menetszárakkal húztam össze. Továbbá a felületüket foszforeszkáló, éjjel világító festékkel díszítettem, majd védőpatinaként kőbalzsammal fújtam le.
– Direkt ilyen erős testalkatúak?
– Nem kifejezetten a személyeket ábrázolják, hanem emlékőrző totemek. Leginkább a fejek, amelyek a karakterre emlékeztetnek. Érdekes, mindhárman szakállasok és bajszosok voltak. Gubis az élete utolsó szakaszában nagyon megnövesztette a leálló bajszát és amikor pörköltet evett, különösen jól nézett ki. Munkácsy bajusz- és szakállkötővel aludt és kettéfésülte a szakállát az állcsúcsnál. Schéner mindkét oldalt barkóra emlékeztető, hosszú, szakállban végződő pajeszt növesztett. Mindegyik szobortesten megjelenítettem a rá jellemző, hozzá kötődő vagy általa teremtett jelformákat.
– Milyen eszközzel dolgozol?
– Eredendően nem egyszerű formázni a B/30 blokktéglákat, mert könnyen szétrobbannak; flex-szel faragok és speciális fúrókat használok. Ez pedig egy faragó- és fúrógép (mutat egy másik szerszámra); bajonettzáras, mint egy fegyver.
– Mi még voltunk katonák.
– Én nem, de abban az időben nem volt egyszerű megúszni, volt is gond belőle, de aztán csak győztem.
– A végeredmény mindig az, hogy győzünk?
– Ha nem adod fel.
(A süni felébredt, a cicák közt mászkál; BMZ szerint Brúnó biztos elkapná a tüskéshátú barátunkat, de szerencséjére védi a villanypásztor.)
– Azért jók az állatok a mesékben, mert egyenrangúak az emberrel.
– Az állatok jellemkarakterek. Ennél a munkánál a védőszemüveg elengedhetetlen. (felveszi) Nem párásodik!
– Mehetsz majd a negyedik hullámban bankot rabolni.
– Garantáltan covidmentes.
– Épp Schéner Mihály mondta egyszer: rombolni mindig könnyebb, mint építeni. Nyilván ez másképp van a tótlegóknál. Mikor szállítod el őket?
– A jövő héten bontom le; 20-án teherautóval elszállítjuk a helyszínre, ahol az átadó napjáig újra összerakom őket.
– Ide lehet, hogy kellene egy csattanó, hogy például csatt! vagy valami más.
– Csatt!