A Szlovák Tájház Áchim L. Andrásról elnevezett termében tartott eseményen megjelenteket Békéscsaba alpolgármestere köszöntötte. Varga Tamás beszédében hangsúlyozta, hogy a békéscsabai szlovák önkormányzat az új kiadvánnyal egy 21. századi koncepció mentén mutatja be a szlovákság gyökereitől napjainkig tartó történetét, olyan trendinek számító vizuális eszközökkel, melyek segítenek megszólítani a fiatal korosztályt is.
– Azzal, hogy ismert vagy a város történetében fontos emberek életútját, tetteiket jobban megismerik az itt lakók, valamint a település történetével is tisztában lesznek, ezzel erősödik a kötődés, még inkább kialakul egy identitás, amelynek megtartó ereje lehet, ez fontos napjainkban – fogalmazott.
Mint ahogy a rendezvényen elhangzott, a kötet még tavaly jelent meg, azonban a pandémia miatt csak most mutatták be a szélesebb közönségnek. A könyv egy átfogó képet ad Békéscsaba elmúlt 300 évéről, egyfajta szlovák szemüvegen keresztül. A kötet Szeberényi Lajos Zsigmond, a 20. század első felében tevékenykedő evangélikus lelkész cikksorozatán alapul, melyet akkoriban még szlovák nyelven írt. Ezt a művet felhasználva, kiegészítve alkotta meg Kiszely András, a békéscsabai szlovák önkormányzat elnöke és Püski-Liker Bence szerkesztő-szerző a friss változatot.
– A könyv lényege, hogy bemutassa azt a várost, amelyben élünk, egy olyan perspektívából, amelyet nem igazán ismerünk. Egy egyszerű csabai sokszor nincs tisztában azzal, hogy kik építették a nagytemplomot, kik alakították ki azt a mai városképet, amelyben nap, mint nap járunk, ők mind-mind szlovákok, az elődeink voltak – részletezte a mű jelentőségét Kiszely András.
A kötet megvásárolható a Szlovák Tájházban, valamint a Szlovák Kultúra Házában.