Békéscsabán is veszélyessé vált a levegő minősége

A szálló por miatt az ország több pontján veszélyessé vált a levegő minősége – derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ csütörtökön közzétett, az előző napi méréseket ismertető térképének adataiból. A központ adatai szerint veszélyes a levegő minősége Nyíregyházán, Debrecenben, Tökölön és Békéscsabán.

A levegőhigiénés index rendszere négy kategóriát tartalmaz: elfogadható, kifogásolt, egészségtelen és veszélyes, erről ide kattintva olvashatnak bővebben.

A HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzése szerint csütörtökön és pénteken még a mostanihoz hasonló marad a légszennyezettség, nappalonként alacsonyabbnak, éjszakánként magasabbnak ígérkezik, de összességében a szálló por napi átlaga csak kevés helyen érheti el, illetve haladhatja meg az egészségügyi határértéket. A hétvégén sem változik alapvetően a légköri helyzet, a tartósan nyugodt időjárás hatására kismértékben tovább emelkedhet a légszennyezettség, valamivel nagyobb területen lépheti át a szálló por napi átlaga az egészségügyi határértéket, de az ország nagyobb részén továbbra is alatta maradhat – írja az MTI.

Ez Békéscsaba esetében azt jelenti, hogy a csapadék hiánya és a gyenge légmozgás miatt várhatóan nem javul a levegő minősége a következő napokban.  A HungaroMet Nonprofit Zrt. adatai szerint – ahol hat kategóriát különböztetnek meg – péntek délre rendkívül szennyezett kategóriába sorolták Békéscsabát, ami a legrosszabb a levegő minőségét tekintve

 

Nem mindenhol rossz a helyzet

A Békéscsabai Városfejlesztési Nonprofit Kft. a LIFE Integrál projektben szerezte be azt a levegőminőség-mérő állomást, amely a nap 24 órájában méri a légszennyezettségi adatokat Békéscsaba Jamina városrészében. 

– A jaminai városrészben túlnyomórészt családi házas övezetek vannak. Azt tapasztaljuk a mérések alapján, hogy itt a téli időszakban van, amikor többen nem olyan minőségű tüzelőanyaggal fűtenek, hogy a levegőben található szennyező anyagok mennyisége a határértéken belül maradjon. Ebből is adódhat az, hogy jelen pillanatban általánosítva Békéscsaba levegőminősége nem olyan, mint amilyennek lennie kellene – mondta el Vass Csaba.

A Békéscsabai Városfejlesztési Nonprofit Kft. ügyvezető-helyettese hangsúlyozta: ezekből az adatokból messzemenő következtetéseket nem szabad levonni, mert nem a város teljes területére vonatkozó levegő minőségét mutatják, hanem csak egy városrész levegőminőségét. Hozzátette: a szakemberek akkor rendelkeznének optimális adatokkal és információkkal, ha legalább még két ilyen levegőminőség-mérő állomást telepítenének, az egyiket egy forgalmas kereszteződésbe, a másikat egy tömbházas övezetben. Mint mondta: a három mérőállomás eredményeiből lehetne érdemi következtetéseket levonni. 

Jelenleg a szálló por mennyisége a határérték feletti Békéscsaba területén. A szálló por szilárd anyagok és folyadékcseppek keverékéből áll, erről bővebben ide és ide kattintva olvashatnak. A lebegő részecske különböző méretű lehet, és a 10 mikrométernél kisebb méretű képes bejutni a tüdőbe, így komoly egészségügyi problémákat okozhat. A békési vármegyeszékhelyen mind a PM10, ami a kevesebb, mint 10 mikrométer átmérőjű lebegő részecske, mind – a talán ennél is veszélyesebb finomrészecske – a PM2,5 a legkisebb méretű szálló por mértéke elérte a veszélyes kategóriát.

További programok »

FEL