Békéscsabán is átalakult az élet

2020. április 18. 16:21 | Varga Diána

A koronavírus-járvány miatt a Békési megyeszékhely mindennapjai is megváltoztak, az önkormányzatnak többféle intézkedést kellett meghoznia. A legfrissebb fejleményekről Szarvas Péterrel, Békéscsaba polgármesterével Kugyelka-Zámbori Eszter beszélgetett a 7.TV Aktuális című műsorában.

– Az utóbbi két hétben mennyit változott a helyzet?

– A megyei adatok az országos átlagtól elmaradnak, a koronavírus-térképen jól látszik, hogy a kevésbé fertőzött térségek közé tartozunk, ezzel együtt Békéscsaba a kevésbé fertőzött megyeszékhelyek közé tartozik. Kaptunk hírt arról, hogy békéscsabai személy is volt a koronavírussal fertőzöttek között. Ebben a helyzetben a szabályokat mindnyájunknak fokozottan be kell tartania. A járvány első szakaszában vagyunk, a prognózisok azt mutatják, hogy nehezebb helyzetre is fel kell készülnünk. Minden nap figyeljük a kormány döntéseit, elemezzük a jogszabályokat, igyekszünk gyors döntésekkel reagálni a megváltozott helyzetre.

 

– A kijárási korlátozás idején a rendőrségen kívül szükség van-e a polgárőrökre, közterület-felügyelet munkatársaira?

– A rendőrség jogköre a kijárási korlátozás ellenőrzése. A Békés megyei rendőrkapitánnyal rendszeresen egyeztetek arról, hogy a mik a tapasztalatok, hol vannak olyan jelenségek, amikor közbe kell avatkozni. A rendőrség munkáját segítik a polgárőrök és polgármesteri hivatal közterület-felügyeleti csoportjába tartozó munkatársak. Utóbbiak intézkedni nem tudnak, de jelzést tudnak adni a rendőrség számára, ha valami szabályellenes tevékenységet észlelnek. A közterület-felügyeleti csoportot már a veszélyhelyzet elrendelésekor arra kértem, hogy fokozottan figyeljék Békéscsaba köztereit, a játszótereket, erről folyamatosan írásbeli jelentést is kaptam tőlük. Az a tapasztalat, hogy az 57 csabai játszóteret alig látogatják a gyermekek a szüleikkel, nagyszüleikkel. Ezért is döntöttem egyelőre úgy, hogy a játszóterek lezárását nem rendelem el, mert a családok anélkül is betartják a szabályokat.  Örülök, hogy ilyen felelősségteljesek.

 

–  Hogyan kell átalakítani a város költségvetését azok miatt az állami intézkedések miatt, amelyeket a közelmúltban hoztak a járvány elleni védekezés jegyében?

– Nem vitás, hogy ezeknek a döntéseknek nem örültünk, hiszen a gépjárműadó elvonása, illetve az ingyenes parkolás komoly bevételkiesést jelent az önkormányzatnak – erre mindenképpen megoldást kell találnunk. Természetesen az elrendelt jogszabályoknak megfelelünk, és úgy formáljuk át a város költségvetését, hogy betartjuk a kormányrendeleteket. A város költségvetést a testület február 27-én fogadta el. A veszélyhelyzet kihirdetése óta folyamatosan egyeztetünk az óvodákkal, a gyermekélelmezési, kulturális, szociális intézményekkel, a város cégeivel arról, hogy a megváltozott helyzet hogyan érinti a költségvetésüket. Veszélyhelyzeti költségvetésre kell átállni, módosítani kell az elfogadott pénzügyi terveket, számba kell venni mindenkinek azt, hogy milyen bevételek maradnak el és milyen költségtöbbletek jelentkeznek a járványveszély miatt. Ezeket összegezzük és így áll majd össze a módosított városi költségvetés, amelynek első elemeként egy veszélyhelyzeti tartalék létrehozásáról döntöttem a rám ruházott jogkörből adódóan. 439 millió forintos veszélyhelyzeti tartalékot hoztam létre, ez - a már meglévő 60 milliós tartalékkal együtt - 499 millió forintot jelent. Ezt akkor fogjuk felhasználni, ha a város bevételei lecsökkennek. A gépjárműadó elvonása miatt 200 millió forint kiesésünk van, a parkolási díjból származó bevételkiesést 60-100 millió forintra lehet becsülni idén. A Békéscsaba Vagyonkezelő Zrt. adja bérbe a város több mint 200 ingatlanát, működteti a piacot, ott is komoly kedvezményeket adtunk a bérlőknek, így ebben az esetben is legalább 60-80 millió forintos bevételkieséssel lehet számolni. Számos olyan elem van még, amelynél kevesebb bevétellel vagy több költséggel számolhatunk a korábban tervezettnél. A veszélyhelyzeti tartalékra szükség van, becsléseim szerint a most rendelkezésre álló 500 millió forintnál is többre lehet szükség, vagyis további intézkedések kellenek a spórolásra. A számítások készülnek, rövidesen döntök is továbbiakat illetően.

 

– Az elvonások a városban több intézményt, a sport és a kultúra területét is érintették. Ezt hogyan fogadták az érintettek?

– Gyorsan kellett intézkedni, gyors számításokat végeztem a munkatársaim meghallgatásával. Ezt a 439 millió forintot alapvetően négy területről vontam el. A város intézményeinél 6 százalékkal csökkentettem a dologi kiadásokat, ezt minden intézménynek meg kell spórolnia a villany- és fűtési számla, takarítás és egyéb költségeken. A másik terület a sport támogatása volt, innen – ez nekem sportemberként különösen fájó volt – 100 millió forintot kellett elvonni. Személyesen közöltem a klubok elnökeivel a veszélyhelyzet miatt meghozott döntést – de nincs mi tenni, az élsporttól el kellett vonni ekkora összeget. A harmadik terület a közművelődés volt, ott a kulturális események, programok elmaradása miatt vontam el komoly összegeket. A negyedik pedig a városüzemeltetés területe, ahonnan több tízmillió forintot vontam el, de mindenkit szeretnénk megnyugtatni, hogy a város tiszta marad, a szemétgyűjtésen, a parkok rendezésre ugyanakkora összeg jut, mint év elején.  

 

– Melyek voltak az utóbbi napok legfontosabb intézkedései Békéscsabán?

– Már márciusban bezártunk minden közművelődési intézményt, óvodát, bölcsődét és sportlétesítményt. Be kellett vezetni a parkolásidíj-mentességet, a piacon új működési rendet kellett kialakítani. Bevezettük azt is, hogy az egészségügyi dolgozók ingyenesen vehetik igénybe a város helyi járatait. A szociális intézmények vezetőivel és az egészségügyi alapellátás vezetőivel hetente kétszer találkozom a feladatok kiosztása és a végrehajtásokról szóló beszámolók miatt. Folyamatosan figyeljük a bentlakásos idősek otthonainak helyzetét, a higiéniai szabályok betartását, a védőeszközökkel való ellátást. A két, bentlakásos idősek otthonába 2-2 fő plusz takarítószemélyzet érkezett, ezzel is biztosítva a folyamatos takarítást, fertőtlenítést. Izolációs tervet is készítettünk, készen vannak azok a helyiségek, amelyek fertőzöttség megállapítása esetén tudják fogadni a bentlakókat, akiknek az orvosi ellátása a korábbiaknak is megfelelően zajlott és zajlik. A polgármesteri hivatalban átalakítottuk az ügyfélfogadás rendjét, online ügyintézésre van lehetőség, kivéve a kis létszámban megtartott esküvőket és a szociális ügyintézést. Folyamatosan tartom a kapcsolatot a város nagy cégeivel, ahogyan a kórház főigazgatójával, az intézmények vezetőivel, a Békéscsabai Szakképzési Centrum és a tankerületi központ vezetőjével is. A város védőeszközöket is vásárol és juttat el az intézményei számára.

 

 

Új működési rend lépett érvénybe a piacon, itt hogyan tudják betartatni a szabályokat?

– Külön feladat volt, hogy a piac hogyan tud megfelelni a rendeletben előírt és a higiéniai szabályoknak úgy, hogy az üzletmenetet ne rontsuk a termelők számára és mindenki tudjon vásárolni. A jelenleg érvényben levő rendelkezések szerint a vásárcsarnokban egyszerre csak 75 vásárló mehet be, ezt a biztonsági szolgálat emberei ellenőrzik. A kültéri árusításra és vásárlásra ilyen korlátozás nem áll fenn, de kint is be kell tartani az 1,5-2 méteres távolságot egymás között. Magam is látom, hogy ez piaci napokon nehéz, de úgy tűnik, hogy működik. Korábban 9 és 12 óra között csak a 65 éven felüliek vásárolhattak a piacon, de a tapasztalatok alapján ezt módosítottam 9 óra és 10:30 közötti időtartamra. Ennek az intézkedésnek az eladók is örültek. A torlódások miatt a járdára történő ragasztással jelöltük ki, hogy egymástól milyen távolságban lehet várakozni. Kérek mindenkit, hogy ezt tartsa be.

 

– Kiderültek a részletek az érettségiről. Bár a középiskolák nem a város fenntartásában működnek, polgármester úr is nyomon követi a helyzetüket. Ön szerint mennyire nehezítik a pedagógusok és a diákok helyzetét ezek a változások? Tud-e bármiben segíteni a város?

– Az intézményvezetőktől, pedagógusoktól tudom, hogy mindnyájuknak komoly fejtörést okoz most az érettségi lebonyolítása, amelyhez a diákoknak is másképpen kell hozzáállniuk. De el kell fogadnunk, hogy ebben a helyzetben a legfontosabb a diákok és a tanárok egészségének védelme. Ahhoz, hogy a diákokat megfelelően el tudják különíteni egymástól a megfelelő távolságtartás biztosítása érdekében, nagyon sok terem kell. Komoly logisztikára lesz tehát szükség az intézményekben, hogy minden szabályosan és a higiéniai előírásoknak megfelelően történjen. A város abban tud segíteni, hogy kérés esetén fel tudjuk ajánlani azokat az ingatlanokat, amelyeket üzemeltetünk, működtetünk. Egyeztetés erről még nem volt, de akár nagy tárgyalókat, helyiségeket is fel tudunk ajánlani.

 

– Mit lehet tudni a Békés megyei, békéscsabai adatokról?

– A megyei adatok nyomon követhetők a koronavirus.gov.hu oldalon, április 16-ig 12 fertőzöttről tudunk. Azt is tudjuk, hogy békéscsabai illetőségű, tünetmentes fertőzött is volt köztük. Békéscsabán nyugodt, normalizált a helyzet, reméljük, hogy ez így marad a továbbiakban is.

 

– Az óvodai, iskolai ügyeletre, étkeztetésre mennyire van igény?

– 11 ezer általános és középiskolás van Békéscsabán, közülük négyszázan igénylik az étkezés biztosítását. Az 1600 óvodásból 300-an igényelték, ezt is megoldjuk. A 280 bölcsődés közül pedig 20-25-en járnak. A szociális étkeztetésben résztvevő kétszáz fő egyszer használatos edényben, házhoz szállítva kapja meg az ételt. Mindnyájuk számára a gyermekélelmezési intézményt biztosítja az ellátást. Mellettük még ellátunk 122 fő 70 évnél idősebb nyugdíjast is meleg étellel, illetve biztosítjuk számukra a gyógyszer- és élelmiszer-beszerzést is.

 

– A következő napokban ön szerint mire számíthatunk?

– Folyamatosan figyeljük a híreket. Sokan mondták, hogy áprilisban tetőzhet a járvány, remélem, hogy ez az ellaposított, magyarországi járványgörbe most sem ugrik meg és nem kell olyan drámai napokat megélnünk, mint más országokban. Ha így lesz, akkor a nyáron talán visszatérhetünk a régi kerékvágásba. Látszik, hogy mindenki aggódik, feszült, de közben az otthon maradás előhozott az emberekből sok jó tulajdonságot is: jobban figyelnek a gyermekeikre, többet törődnek a családjukkal, rendet raknak a házban és a ház körül, a kertben. De mégsem tehetjük azt, amit eddig megszoktunk vagy amit szeretnénk. Nem tudunk együtt sportolni, a barátainkkal összejönni, kirándulni, vagy csak kávézgatni. De meg kell értsük, erre a korlátozásra szükség van, mert így tudjuk a járványveszélyt csökkenteni, magunkat és másokat megvédeni. 

További programok »

Itthon

Jónak lenni jó!

Az elmúlt tizenkét évben 360 család kapott segítséget a törökbálinti Tábitha Gyermekhospice Ház különböző szolgáltatásainak köszönhetően, és jelenleg is több mint húsz család vár arra, hogy bekerülhessen az intézménybe - mondta el Szilágyi Béla, a Baptista Szeretetszolgálat elnöke a Duna televízión zajló egész napos műsorfolyamban vasárnap reggel – írja az MTI.
13:22
FEL