A nagy mennyiségben keletkező hulladék és azok nem megfelelő kezelése okozza az egyik legsúlyosabb fenntarthatósági problémát az emberiség számára. Ezt felismerve az Európai Unió 2040-ig 65 százalékra kívánja növelni a települési hulladék újrahasznosítását, ez a szám Magyarországon jelenleg alig több, mint 30. A lerakást pedig 10 százalékra kell csökkenteni, ez hazánkban most több mint 50 százalék. Ezt a törekvést segíti a békéscsabai hulladékudvar, amely a kőtörő telep mellett található és a régi Kétegyházi út felől közelíthető meg.
– A lerakó megnyitása egy újabb jelentős lépés annak érdekében, hogy a hulladékkezelés is olyan feltételek között történjék, mely a város érdekeit szolgálja. A hulladékudvar elsődleges célja a város elkülönített hulladékgyűjtésének továbbfejlesztése. A házhoz menő elkülönített hulladékgyűjtési rendszer kiegészítése és fejlesztése valósult itt meg – mutatja be a célokat a környezetvédelmi ügyek tanácsnoka.
Opauszki Zoltán megjegyezte: a hulladékudvar létrejöttével remélhetőleg jelentősen csökken majd az illegális szemétlerakás Békéscsaba bel- és külterületén.
– Magam is számtalan illegális hulladéklerakó felszámolását kezdeményeztem a választókerületemben, pedig bármely, bejelentett magyarországi lakcímmel rendelkező állampolgár ingyenesen adhatja le a különböző hulladékfajtákat – mondta a tanácsnok.
A hulladékudvar nyitvatartási idejét úgy alakították ki, hogy a munkába járók számára is könnyen megoldható legyen a hulladéklerakás. Kedden, csütörtökön és pénteken hosszabbított nyitva tartással, egészen este 8 óráig fogadják az ügyfeleket, de szombaton is nyitva vannak.
– Szeretném hinni, hogy Békéscsabán többségben vannak a jóérzésű és becsületes emberek, akik azt a szemetet, amit a napi háztartási hulladékban nem tudtak elhelyezni, eddig is például a lomtalanításkor szállíttatták el. Januártól már nemcsak évi két alkalommal, hanem az esztendő majdnem minden napján elvihetik, így nem kell otthon tárolni az összegyűlt hulladékokat, legyen szó építőanyagról, elektromos hulladékról vagy épp autógumikról. A részletekről, illetve arról, hogy pontosan mi helyezhető el a hulladékudvarban, a TAPPE Kft. weboldalán lehet tájékozódni – zárja gondolatait Opauszki Zoltánt, Békéscsaba környezetvédelemért felelős tanácsnoka.