A műépítész Alpár Ignác terve alapján, Ádám Gusztáv mérnök felügyeletével, a csabai Wagner József építőmester és társai kivitelezésében 96 023 forint és 18 krajcár költséggel, 1899. augusztus 15-ére készen állt a kétemeletes gimnáziumi épület. Fő homlokzatára 1901. őszén tették fel a Rudolf Főgimnázium feliratot.
Az új gimnázium épületében 1899 szeptemberében kezdődött a tanítás Bukovszky János igazgató vezetésével. A tantestület 6 rendes és 5 helyettes tanárból állt. A tágas osztálytermekben mintegy 500 tanuló kezdhette el a tanévet, az épület avatására azonban csak 1900. szeptember 18-án került sor.
A vendégek, dr. Zsilinszky Mihály államtitkár és Alpár Ignác műépítész az előző napon, vonattal érkeztek Budapestről. Szeberényi Lajos igazgató-lelkész és Korossy László főjegyző a pályaudvaron üdvözölte a vendégeket, majd a község négyes fogatán, mintegy 120 kocsiból álló kíséret élén, elől 60 tagú lovas bandériumtól vezetve vonult be a fellobogózott főtéren át lakására, dr. Zsilinszky Endre házához, ahol 360 gimnáziumi tanuló sorfalat képezve, nemzeti zászlókat lobogtatva, zajos éljenzések közt üdvözölte. Este a kivilágított városháza előtt fáklyás zenével tisztelték meg az alkalmat, majd a színházban díszelőadást tartottak. Ezután a kaszinóban ismerkedési estély volt, ahol megjelentek a vidéki vendégek, köztük Benka Gyula és több igazgató. Az éjfélig tartó kedélyes társalgás alatt Purcsi Jancsi zenekara játszott.
Szeptember 18-án reggel a nagytemplomban ünnepélyes istentiszteletet tartottak, Szeberényi Lajos mondott lelkes beszédet, a gimnázium énekkara énekelt, majd elkezdődött a felavatási ünnepély, melyet Zsilinszky Endre egyházi felügyelő nyitott meg. Ezt követően Zsilinszky Mihály államtitkár beszélt nagy érzelmi töltéssel. A küldöttségek nevében Benka Gyula szólt, majd Bukovszky János igazgató felolvasta a Rudolf Gimnázium történetét. Végül Csepregi György lelkész mondott imát, majd az ifjúsági énekkar elénekelte a Himnuszt. Délben a Vigadó nagytermében 250 terítékes bankett volt, ahol részt vett Lukács György főispán, Fábry Sándor alispán, Alpár Ignác műépítész. Este 8 órától pedig a feldíszített tornateremben volt hangverseny, majd a tanulók szavaltak. Ezután megindult a tánc, a zenét Purcsi Jancsi zenekara szolgáltatta. A mulatság bevételét a gimnáziumi segélyezés javára fordították.
Gécs Béla