Békéscsaba anno: A Népegylet és Áchim L. András politikai színrelépése I.

2021. február 28. 11:14 | behir.hu

Az agrárszocialista mozgalom önálló utat választott a mindinkább kiéleződő egyenlőtlenségek miatt. A szerveződő Békéscsabai Általános Népegylet az alapszabályának elfogadása után lépett a tettek mezejére Áchim L. Andrással, a népegylet vezéregyéniségével és elnökével.

A népegylet alakuló ülését 1903. április 26-án tartották meg Pollák Arnold Berényi úti kocsmájában, ahol ez alkalommal mindjárt ötszázan léptek be a tagok sorába. Az összegyűltek Békészki Mátyást elnöknek, Nigrinyi Jánost jegyzőnek választották. A tagok sorába lépett Áchim L. András, aki Békéscsaba IX. kerülete, Erzsébethely (Jamina) képviselő-testületi tagjaként, 33 évesen kapcsolódott a politikai életbe. Elindította az Igaz Eszme című irodalmi, szociáldemokrata irányultságú lapot, melyet Majer Jenő és Nigrinyi János szerkesztettek.

A népegylet nagy tömegeket megmozgató erő lett Békéscsabán, ahol kiéleződtek a társadalmi egyenlőtlenségek. A csabai közgyűlésben napirenden volt a politikai gyűlölködés. Áchim létrehozta a Magyarországi Független Parasztpártot, és programja megvalósítása érdekében kiadta a Parasztújságot. Minden alkalmat megragadott – szóban és írásban – arra, hogy a békéscsabai és az országos úri politikai vezető osztályt valóságosan bemutassa.

Csaba az agrárszocialista mozgalmak egyik fészkévé vált. 1905-ben, az országgyűlési választásra Áchim pártja fellobogózott kocsikon, a Szarvasi úton haladt a főtér felé. A választáson Áchim nem kapott abszolút többséget. Pótválasztásba került id. Zsilinszky Endrével, de február 16-án Áchim L. András lett 282 szavazattöbbséggel Békéscsaba országgyűlési képviselője.

Az országos lapok címoldalon mutatták be Áchimot, mint az első olyan embert a magyar törvényhozás történetében, aki szocialista képviselőként került a törvényhozó urak közé. Áchim első parlamenti beszédében így fogalmazott: „engedjék meg, hogy én, mint a nép egyszerű soraiból származó képviselő, a nép kívánságait és a magam egyszerű véleményét elmondjam.”

Általános és állandó helyeslés közepette követelte a nemzeti hadsereg és az általános választójog megadását, „minden igaz magyar embernek.” Áchim a tömegek bizalmából erőt merített, és soha senkitől nem riadt vissza az igazságért folytatott küzdelemben, sem a parlamentben, sem a békéscsabai képviselő-testület ülésein. Ádáz politikai harc indult ellene és politikája ellen. Ennek folyományaként, osztályellenes lázadás miatt Áchim mandátumát és választási jogát egy évre felfüggesztették. A nép azonban továbbra is bízott benne, újból a népegylet elnöke lett.

Gécs Béla

További programok »

FEL