Elődeink, majd 250 esztendeje megásták a „kanálist” – az Élővíz-csatornát, azaz a csabai Köröst – melynek medrét az első és második fahíd között szélesebbre tágították, kikötőnek. Idáig úsztatták le a fát szállító tutajokat Erdélyből egy évszázadon át.
Később 1917 táján a Köröst visszaterelték általános szélességű medrébe s a kikötő medrét feltöltötték. Egy évtizeden át a feltöltött területet benőtte a fű és a gaz. 1928 tavaszán az egész városban kettőzött igyekezettel kezdett neki az addig elhanyagolt fásításnak. Elsőként a Körös-csatorna feltöltött medrénél kezdték a facsemeték kiültetését. A víz szélén kosárfonó füzet dugdostak le, hogy szomorúfüzek szegélyezzék majd a vízpartot. Távolabb feketefenyő, hárs- és nyárfacsemetékkel ültették be az egész területet, középen az átjáráshoz utat biztosítva.
Évtizedek elteltével az egykori kikötő fásított hely lett, melyet a lakosság csak Kisliget néven ismert. A Kisliget hosszú időn át volt helyszíne a május elsejei majálisok rendezvényeinek.
1989-től közterületként, az Aradi vértanúk ligeteként, az 1848-as szabadságharc vértanúhalált hőseinek városi emlékhelye lett.
Gécs Béla