Az orosházi Pannon-Fine Food Kft. éves szinten nagyságrendileg 400 ezer ludat és 900 ezer kacsát dolgoz fel. A térség baromfitartó telepein november elején jelent meg először a vírus, amit a Hortobágyra megérkező darvak hozta be az országba. A cég ügyvezetője azt mondja, emiatt bizonytalanná vált a napi termelésük, de ez már az idei évet nagyban nem befolyásolja.
– Orosháza mellett több érintett helyen libatömés zajlott, de most egy olyan kacsatömő telepet is érintett a vírus, amely az elmúlt 5 évben folyamatosan termelt nekünk, mert elkerülte a madárinfluenza – kezdte Nyeste Lajos.
Hozzátette: a 2024-es esztendőre még nehéz jósolni, mert legalább egy év, mire a növendékből ismét tojástermelő állomány lesz, ami lassítja a termelést.
– Azok a megbetegedett állományok, amelyek már vágás előtt voltak, csak az aktuális programunkat érintették. Sokkal nagyobb gond az, hogy olyan telepeken is felütötte a fejét a probléma, ahol egyébként a genetikai munka zajlik, ami a jövő évre vonatkozó májliba-programunkat negatívan fogja érinteni, mivel éves viszonylatban kevesebb jószág lesz azokról a telepekről. Meglátjuk, hogy ezt miként lehet megoldani más forrásokból – fogalmazott.
Óvitézkedéseket vezetett be a fertőzésveszély miatt a tarhosi Libás tanya tulajdonosa, így zártan tartja az állatokat és folyamatosan fertőtlenít.
– Ilyenkor, amikor zártan kell tartani a libákat, akkor a vitaminokat pótolni kell, amit különben a természetből szedne fel a liba. Ezeket mind pótoljuk, jó minőségű takarmányt etetünk velük, azt is zárt helyen tároljuk, hogy ne érintkezzen a szabad levegővel – emelte ki Molnár István őstermelő.
Békés vármegyében 250 ezer szárnyast érintett a madárinfluenza, míg Csongrád-Csanádban 150 ezret, Hajdú-Bihar vármegyében pedig 300 ezer madár fertőződött meg a H5N1 kórokozóval.
– Amennyiben a madárinfluenzának a gyanúja felmerül egy telepen, vagy azt megállapítják, akkor megtörténik az állomány felszámolása, illetve az illetékes hatóság kijelöl egy 10 kilométeres körzetet, amelyben szállítási, illetve betelepítési korlátozásokat vezetnek be a baromfi vonatkozásában – mondta megkeresésünkre dr. Pásztor Szabolcs, országos főállatorvos.
A szakemberek arra szólítanak fel, hogy ha valaki elhullott vagy beteg madarat lát, ne menjen a közelébe és ne érjen hozzá, hanem értesítse a területileg illetékes járási főállatorvost.