Békés: Fókuszban a helyi értékek

2017. február 12. 11:00 | Mikóczy Erika

Szombaton délután szakmai napot rendeztek Békésen, a Kecskeméti Gábor Kulturális Sport és Turisztikai Központban, ahol a helyi értékek álltak az előadások, majd az azt követő farsangi forgatag középpontjában is.

Mint azt Koszecz Sándor, a központ vezetője, a szakmai nap szervezője elmondta, ma minden lehetőségünk adott arra, hogy rendelkezésünkre álljanak a minőségi élethez szükséges javak. Mégis hiányt szenvedünk, mert nem ismerjük az erőforrásainkat. Nem tudjuk, hogyan férhetünk hozzájuk, hogyan használhatjuk ezeket. A szakmai nap fókuszában éppen ezért – mintegy útmutatóként – a helyi értékekkel való gazdálkodás állt annak érdekében, hogy az itt élők meglássák lehetőségenket, és fel tudják használni azokat.

 

Kükedi Zsolt: Tudunk-e magunk is értéket, boldogságot teremteni?

Kükedi Zsolt, helyi gazdaság- és közösségfejlesztési szakértő a rendezvénye Helyi értékek farsangja, avagy februári beszélgetés a helyi fejlesztésekről címmel tartott előadást.

– Farsang van, a téltemetés-tavaszvárás keretében tobzódunk a helyi értékekben, a helyi gazdaság fejlesztésének megvalósított csillogó ötleteiben. De vajon tényleg van ok a fesztiváli hangulatra? Annak ellenére, hogy itt a karnevál, sokan már most böjtölnek, hisz nem jut elég az asztalra. Szegénység és gazdagság egyszerre jelen van életünkben és akár közvetlenül egymás mellett megjelenik: egy-egy álarc mögött komoly nélkülözés lehet. Hogyan vesszük észre ezt a gazdagságot, hogyan készítünk ebből gazdaságot? Hogyan vesszük észre a szegénységet, hozzáállásunkban viszünk-e bele emberséget? Az előbbiből tudunk-e magunk is értéket, boldogságot teremteni, az utóbbit pedig képesek leszünk-e enyhíteni? – boncolgatta előadásában Kükedi Zsolt.

Az előadás végigvette a magyar ember életében alapvető területeken (élelem, energia, a közösség építése, stb.) fellelhető hazai értékteremtő helyi gazdaságfejlesztési mintaadó gyakorlatokat és hogy a farsang után következő böjti időszakot önszántunkból tudjuk felvállalni, ne pedig kényszerből, arra ösztönöz, hogy ebben a zajos forgatagban lássuk meg, hogyan lehetünk magunk is értékteremtőek.

 

Vágvölgyi Gusztáv: A helyi értékek felértékelődnek

Vágvölgyi Gusztáv Közösségi vállalkozás JÓT – JÓL című előadásában mutatta be a közösségi vállalkozást, mint szervezeti modellt. Kiemelte: egyértelmű trend a világunkban, hogy a helyi értékek felértékelődnek.

Az még nem annyira egyértelmű, hogy erre lehet megélhetést biztosító vállalkozást is alapozni. Mindezt úgy, hogy ezek a helyi, közösségi értékek nem elvesznek, hanem gazdagodnak általa. A közösségi vállalkozás az a szervezeti modell, ami a közösségi minőséget használja erőforrásként ahhoz, hogy hatékony, rentábilis vállalkozás jöjjön létre. Az előadásból az érdeklődők megismerhették a szervezeti modell lényegét, és azt, hogy hogyan lehet elindulni ebbe az irányba.

 

Szabadkai Andrea a helyi értékekről, termékekről

Szabadkai Andrea a szakmai napon gyakorlati tanácsokkal látta el az érdeklődőket. Szóba került egyebek mellett a háztáji felesleg értékesítése, az ételkínálás a községi vagy iskolai rendezvényen, de kistermelőket, falusi vendéglátókat érintő szolgáltató szabályok is.

A szakmai nap ezután farsangi forgataggal ért véget, amely természetesen egyben a helyi értékek kavalkádja is volt.

FEL