„Mi is az a hackathon?”, kérdésünkre Zsótér Mária, a Táliber Közösségfejlesztő Alapítvány elnöke a pénteki megnyitón elmondta, „a közösségi tervezés maratonja: a hackathon szó a hacking és a maraton szavak összeolvadásából származik. A 2-3 napig tartó ötletversenyen a csapatok egy-egy ötleten dolgoznak mentorok támogatásával, majd az esemény végén zsűri előtt bemutatják, mire jutottak.”
Kitalálják a várost – Fotó: Such Tamás / behir.hu
Hozzáfűzte, a programra 16 csapat, két ötletgazda és egy csapattag regisztrált, az általános iskolás diákoktól középiskolásokon át az egyetemi hallgatókig. Az ötletkalapba bedobott szerteágazó témákból már a rendezvény előtt kiderült a helyi fiatalság igénye, látásmódja.
Boldog lyányok: Kata és Anna – Fotó: Such Tamás / behir.hu
Többek között befutó lett a fenntartható fejlesztési technológia, a helyi ifjúsági közösségi média, a zenés programsorozat izgalmas helyszínen, az olvasás népszerűsítése, az ökofesztivál, a gyermekvédelem, a vállalkozás iskolai szakra építve, az applikáció-fejlesztés, a közösségi tér a fiataloknak és a közösségi élet.
Sanyi és Mári – Fotó: Such Tamás / behir.hu
– A zsűri és a mentorcsapat tagjait békéscsabai, illetve a városhoz kötődő közéleti személyiségek, szakemberek, vállalkozók köréből kértük fel – tette hozzá. A könnyebb beszélgetések kapcsán mindenki egy cédulára ráírta a keresztnevét, amit a pólójára ragasztott (mi a Látogató fedőnevet használtunk), továbbá mindenki mindenkit tegezhetett. A történések több fronton zajlottak: a nagyteremben, az emeleti konyhában, a pihenőszobában, ahol plüsseket lehetett simogatni, azonfelül a napot várva az udvari zöldben.
Zsótér Mária (Mári) és Koszecz Sándor (Sanyi) köszöntőjét követően megkezdődött a csapatok végleges kialakítása, az ötletek kidolgozása, a tényleges csapatmunka a mentorok támogatásával, majd a húzós napot egy gofri parti zárja. Szombaton az előző napi munkát folytatják, a meglévő ötleteket a mentorok támogatásával már csak kozmetikázni kell. Végül a csapatok az elkészült projekteket a zsűri és a többi résztvevő előtt mutatják be. Azt követően a szőrös szeműek visszavonulnak, értékelnek/díjaznak és mindenki felkészülhet a jól megérdemelt vasárnapra, amikor még az ötletek is délig bubukálnak (alszik).
***
Klári – Fotó: Such Tamás / behir.hu
A Nap Pont – napelemes pad – közösségi pad fiataloknak ötletet Halász Klári, a BEG diákja álmodta meg. Elmondása szerint ez egy dizájnos, napelemes pad lenne, amelyet iskolák, parkok vagy buszmegállók környékére lehetne elhelyezni. Nemcsak ülőhelyként funkcionálna, hanem tartozéka lenne az USB-töltő telefonhoz, a wifi hotspot, illetve egy interaktív tábla.