A tárlatot Szigeti Csaba, a polgármesteri hivatal köznevelési és sport csoportjának osztályvezető-helyettese nyitotta meg. A sportkönyveivel is ismertté vált szakember felidézte, öt békéscsabai sportoló is képviselhette a várost a spanyol városban, amellett pedig számtalan siker és fényesen csillogó érem került a magyar nyakakba. Ez volt az olimpiák olimpiája, a magyar küldöttség tizenegy arany-, tizenkét ezüst- és hét bronzéremmel az éremtáblázat 8. helyén végzett. Szigeti Csaba kiemelte, a sors keserű fintora, hogy a Barcelonában aranyérmet és ezüstöt nyerő Ónodi Henrietta ma gyakorlatilag az életéért küzd.
Szigeti Tamás kiemelte, a kiállítás alapjait képező fotók az 1992-es olimpián készültek, amikor egy napilap megbízásából jelen lehetett a játékokon. Harminc évvel később pedig jött az ötlet, hogy a barcelonai olimpikonok ismét a gépe elé álljanak, immár régi „önmagukkal” a kezükben.
– 2021 végén, 2022 elején jutott eszembe, hogy ez pont harminc éve volt akkor és milyen jó lenne megkeresni néhány sportolót és újra lefotózni őket a régi képekkel. Végül huszonkét egykori olimpikont sikerült elérnem és újra lefotóznom – ismertette a képek történét Szigeti Tamás.
Imre György, a Békéscsabai Fotó Fesztivál főszervezője hozzátette, a mostani kiállítás az eeménysorozat egyik színfoltját jelenti. A sporttörténeti jelentőségű tárlat az olimpia közelsége miatt is érdekes, illetve azért is, mert nemrég volt a város olimpikonjainak viseleteiből nyílt átfogó kiállítás, amely pontosan kapcsolódik ehhez a programhoz.
A főszervező aláhúzta, a fesztivál tovább folytatódik, legközelebb szeptember 12-én a 42. Magyar Sajtófotó Kiállításon találkozhatnak a fotózás szerelmesei a Szent István téren és a Szent-Györgyi Albert Technikum aulájában, majd jövő héten hétfőn a Kapcsolatok – A MATE Rippl-Rónai Művészeti Intézet Fotográfia BA szakos diákjainak kiállításán láthatnak csodálatos képeket az érdeklődők.
A képek között sok-sok ismerős sportoló látható, mögöttük ennél is több történet áll, ám van egy fotó, amely világhírű lett, a képen látható mozdulat pedig azóta az éremátadók kihagyhatatlan része. A kép Farkas Pétert, a friss kötöttfogású olimpiai bajnokot ábrázolja, amint éppen harapáspróbának veti alá medálját. Szigeti Tamás örök emlékű fotója azóta is a leghíresebb olimpián készült képek egyike.
A rendezvény egyik legmeghatóbb pillanatát az adta, hogy a fotós egy Ónodi Henriettát ábrázoló barcelonai fotót nyújtott át a szervezőknek, az olimpiai bajnok tornászról ugyanis nem készült hárminc évvel későbbi felvétel, így nem látható a kiállítás darabjai között.