Bajor májusfa Jaminában

2018. május 27. 08:58 | Zsíros András

Bajor májusfával gazdagodott Békéscsaba. A németországi hagyományoknak megfelelően készült emlékoszlopot a jaminai Jézus Szíve Templom előtti téren állították fel annak a keresztény kisközösségnek a tagjai, amellyel immár 25 éve ápolnak kapcsolatot az úgynevezett Kolping-mozgalom békéscsabai képviselői. A jubileum tiszteletére készült díszoszlop a tervek szerint még hónapokig látható lesz.

A két ország zászlaja, a városok emblémája, és a kisközösségek tagjainak aláírása szerepel a táblákon, amelyeket a bajor hagyományok szerint készült májusfára erősítettek. A bajor zászló kék-fehér színei futnak végig az oszlopon, amelyet közös erővel állítottak fel a vendégek a házigazdákkal.

A májusfa legtetején a Kolping Szövetség szimbóluma látható. Az 1850-es évek közepén indult mozgalom Adolf Kolping német katolikus pap kezdeményezésére világszerte végez oktató, nevelő és más szociális tevékenységet. Helyi szervezetei, az úgynevezett Kolping-családok jellemzően plébániákon keresztül igyekeznek segíteni ezeken a területeken. Békéscsabán 1993-ban jött létre a kapcsolat Schwabmünchen Kolping-családjával, az együttműködésnek azóta számtalan hasznát láthatta az egész város. Több iskola kapott nekik köszönhetően számítógépeket, számítógép-asztalokat, felszereléseket, de akár varrógépeket, textilipari újságokat, szabásmintákat is – sorolta a békéscsabai Kolping-család vezetője az éveken át tartó anyagi és egyéb segítséget. Földi László hozzátette, ezentúl pedig rengeteg személyes kapcsolat szövődött közöttük, ezáltal pedig sokat tanultak egymástól. A külföldi kapcsolat így a német félnek is hasznára vált.

– Nagyon fontosnak tartom, hogy – ahogy mi mondjuk – más tányérjába belelássunk, azaz hogy megismerjünk más embereket, máskülönben mindig csak magunkra gondolnánk. A másikra figyelésre tanít bennünket például ez a partnerkapcsolat is – fogalmazott Christian Weh, a schwabmüncheni Kolping-család vezetője.

Az évi rendszerességgel egymáshoz látogató közösségek a további együttműködésre áldomást is ittak: egy hordó igazi bajor sört vertek csapra.

 

 

További programok »

Kultúra

December 22-éig tart a fény ünnepe, a hanuka

A nyolcnapos hanuka vagy hanukka az egyik legnagyobb zsidó ünnep, amelyen a hívők a jeruzsálemi Templom újbóli felszentelésére emlékeznek. Az örömünnep, a vallási és a fizikai szabadság, valamint a fény ünnepe a zsidó naptár szerint kiszlév hó 25-től tévét hó 3-ig tart, azaz a Gergely-naptár szerint idén december 15-e és 22-e között tartják, az első gyertyát december 14-én este gyújtották meg. A Nemzeti Archívum Sajtóarchívumának anyaga.
13:19
FEL