„Az emlékfalon eddig 3500 mártír nevét tudtuk megörökíteni. Körülbelül még 1500 honfitársunk neve hiányzik. Mindezzel kapcsolatban a napokban közzétettünk egy felhívást, amelyben a leendő támogatóink segítségét kérjük” – mondja Horváth Sándor, a Békéscsabai Zsidó Hitközség elöljárósági tagja.
Megemlíti, a 2016-os átadás óta a világ számtalan pontjáról rengeteg áldozat leszármazottja kereste már fel a hitközséget, illetve látogatott el az emlékfalhoz, amely az országban eddig egyedül Békéscsabán létezik.
„Az áldozatok azonosításához – folytatja –, nagy segítségünkre van dr. Balogh István Békés békétlenség: A Békés megyei zsidók története című kötetének naprakész adatbázisa.”
Elmeséli, egyszer mégis megesett, hogy az egyik áldozatnak hitt személy azzal kereste fel a közösségüket: „Bocsánat, én élek… és mégis rajta vagyok a falon”. Ugyanis a vészkorszakban kisgyerekként valóban elvitték vonattal Békéscsabáról, de valakivel sikerült kimenekíteni külföldre. Bő 70 éve nem járt Magyarországon.
„Június utolsó vasárnapján, az emlékfalnál tartandó mártír megemlékezésen együtt idézzük fel minden elhurcolt Békés megyei zsidó emlékét” – fűzi hozzá.
(A Békéscsabai Zsidó Hitközség felhívása ITT! olvasható el.)