A középiskolásokat Balogh István, a Békéscsabai Zsidó Hitközség elöljárósági tagja várta. Az egyetemi docens elmondta, a világon az tapasztalható, hogy növekszik az antiszemitizmus, amely új formákban is megjelenik. Kiemelte, éppen ezért nagyon fontos, hogy a felnövekvő generációk autentikus környezetben szerezzenek hiteles információkat.
– Fontos tudniuk, hogy mit jelent a zsidóság, mit jelentett a holokauszt, milyen hatással volt ez a saját közösségükre, hogy mik azok az épületek és milyen történetek húzódnak meg ezek mögött, és amelyek az ő családjuk múltjához is hozzátartoznak. Emellett nagyon fontos beszélni arról a tragédiáról, amely meghatározza a múltjukat és a jövőbeli lehetőségeiket is, hogy mit kezdenek ezzel ezek a fiatalok – foglalta össze az esemény szerepét Balogh István.
A rendhagyó történelemórára ebben az évben a Andrássy és a Belvárosi gimnázium diákjait várták. A diákok már tanultak a holokauszt eseményeiről, ám fontosnak tartják, hogy a helyi történeteket is hallják. Sipos Péter, a Belvár tanulója aláhúzta, elengedhetetlen, hogy a fiatalok gazdagabbak legyenek ezekkel az információkkal, hiszen ebből tanulva tudnak majd egy új, jobb világot építeni.
– Szükséges, hogy emlékezzünk ezekre a dolgokra. Egyrészt azért, hogy megtiszteljük az áldozatokat és a hozzátartozóikat, másrészt pedig azért, hogy erre emlékezve ne engedjük soha többet, hogy ilyen történhessen – hangsúlyozta Sipos Péter.
A csoportok az előadások alatt megismerhették a zsidóság fontos hagyományait, majd a békéscsabai zsidóság történetével is megismerkedhettek. A beszélgetések alatt láthatták a még létező városi épületeket, információkat kaphattak a csabai zsidóság fontos személyiségeiről. A rendhagyó történelemóra meghatározó részében a diákok a holokauszt szenvedéseiről, áldozatairól tudhattak meg többet. A csoport az óra másik részében a temetőkertben is sétát tett, a délelőttöt pedig egy kis hagyományos megvendégelés és beszélgetés zárta.