A Nyitott Kutatóműhely elnevezésű programsorozat célja, hogy a Cigány Módszertani és Kutató Központ szakmai tevékenységével segítse feltárni, megismerni, rendszerezni a kisebbségi létből fakadó, elsősorban a cigányok élethelyzetével kapcsolatos társadalmi, egyházi, kulturális folyamatokat információkat.
– Azzal a céllal szervezték ezt a találkozót, hogy megvizsgáljuk a Magyarországon működő cigányok között szolgáló szervezetek mit tapasztalnak, hogyan látják az evangélium hatását a cigány emberek egyéni illetve közösségi életére. Mindezt szeretnénk úgy látni, hogy a tudomány eszközével is megfogalmazható, értelmezhető legyen. Több olyan szervezet: egyházak, közösségek, missziók vezetői vesznek részt akik már évtizedek óta foglalkoznak cigány közösségekkel, köztük olyanok is akik a határontúl főleg Erdélyben végzik a szolgálatukat – mondta el Surman László lelkész, a Cigány Módszertani és Kutatóközpont igazgatója.
– A Nyitott Kutató Műhely elnevezésű programsorozat első "Nincs más út" című előadására a Magyarországon cigánymissziót végző egyházak képviselőit hívtuk el, akik arról tartottak előadást, hogy az evangéliumnak, a Jézus Krisztusról szóló örömhírnek milyen ereje van; hogy mennyire meg tud változni és hasznos tagja lenni a társadalomnak az, aki előtte akár bűnöző volt vagy egyéb, romboló életmódot folytatott – hangsúlyozta Durkó Albert a Magyar Pünkösdi Egyház Országos Cigánymissziójának vezetője.
– Nagyon nagy az éhség a cigányokban Isten felé. A cél az, hogy a különböző felekezetek a tapasztalataikat megosztva közösen tudjanak dolgozni ugyanazért, hiszen senki sem sajátíthatja ki a cigányság felé szóló missziót. Együttműködésben kell, hogy tevékenykedjenek a cigánysággal kapcsolatos társadalmi előítéletek megváltoztatása, életminőségük javítása érdekében.