Az eseményen a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) elnöke is tiszteletét tette.
– Ez az emlékév több szempontból fontos, úgy gondolom, nemcsak a magyarországi zsidóság, hanem az egész társadalomra számára is. 80 évvel ezelőtt, 1944-ben az ország lakosságának jelentős részét kitevő, mintegy 800 ezer zsidót érintő nagyon komoly, tragikus tevékenység folyt az állam és a megszálló német csapatok részéről – fogalmazott prof. dr. Grósz Andor. –Közel félmillió magyar állampolgár lelte halálát koncentrációs táborokban, munkaszolgálatban, illetve a nyilas uralom alatti repressziók kapcsán. Erre emlékezünk most, szinte egész évben, de nemcsak hátra nézünk és nem csak könnyeket ejtünk. Nemcsak emléktáblákat avatunk és temetőkbe járunk, hanem együtt emlékezünk a nem zsidó honfitársainkkal az ilyen és ehhez hasonló kulturális események kapcsán.
A zenés emlékezésen Budai Miklós kántor, Zucker Immánuel főkántor, Fekete László főkántor és Neumark Zoltán zongoraművész léptek színpadra.
– Felcsendülnek olyan alkotások, amik a legszentebb imákat tartalmazzák. Mártír-istentiszteleti imákat vagy hétköznapi, nagyünnepi imákat, mindegyik valamilyen módon kapcsolódik a holokauszthoz és az emlékévhez, de azért úgy próbáltuk összeállítani, hogy ne a temetői hangulat járja át az estét – fogalmazott Neumark Zoltán, a Rabbiképző Intézet tanára, majd kiemelte, hogy igyekeztek megmutatni a zsidó liturgia kesernyés humorát is.