Havran 1886-ban az Ipartestület alapítói között volt, ő töltötte be először annak elnöki tisztségét. Ugyanekkor az aradi kereskedelmi- és iparkamara ipartanácsába is beválasztották, valamint a helyi képviselő-választáson kerületi alelnök volt. Több tanulója nyert kiváló helyezést munkakiállításon, egy segédje pedig állami kitüntetésben is részesült.
Reklámhirdetése szerint asztalosműhelyt, bútorlerakatot és koporsóraktárat működtetett, utóbbiak között hazai gyártmányú, különböző színű és alakú, és lakkozott darabok is elérhetők voltak. (Vagyis különböző árfekvésben a csabai társadalom széles rétegeinek tudott szolgáltatást nyújtani.) Kaphatóak voltak nála, préselt fém-, vagy szárítottvirág-koszorúk, valamint koporsómatracokat, párnákat, ravatalt, ravataltakarót, gyertyatartót, fáklyát is lehetett nála venni.
Azaz egy komplett temetés minden kelléke megvásárolható volt nála az olcsóbbtól a drágábbig. Mindezt jól bizonyítja, hogy amikor 1902-ben elhunyt Beliczey István, volt vármegyei főispán, országgyűlési képviselő, a Békésmegyei Gazdasági Egylet elnöke, akkor az ő temetését „komoly és díszes pompával” Havran Pál rendezte, ami nagyon komoly, felelősségteljes megbízatást jelentett.
De hajlított nádfonatú székek, kerti fotelek, „tulipántos bútorok” is szerepeltek a hirdetéseiben. Emellett vidéki megrendeléseket is teljesítettek, amelyeket gyakran más településeken dolgozó „ügynökeik”, azaz a képviseletük révén szerveztek meg és teljesítettek a hozzá hasonló vállalkozók.
A regionális és a városi lapokban is hirdettek. Egy 1881-ben feladott hirdetésében olvasható, hogy saját lakása és üzlete a Fő út 865. szám alatt volt, a mai járási hivatal és kormányablak épületének középtengelye helyén, pontosan szemben az egykori Michnay-féle lerakattal.
Az elmúlás iparosa, Havran Pál 1906-ban hunyt el agyszélhűdésben. Villanyerőre átalakított üzemét – 1872-ben született, és a háborút is megjárt – fia vette át már 1899-ben, de még jóval az apa halála után is „és Fia” néven hirdette cégét. A telefonvonallal ellátott üzlet akkori címe Ferenc József tér 15. volt, azonos a korábban említettel.
Szalay Ágnes