Az elmúlás iparosai 5.: Rosenbaum J. és Fia síremlék- és cementáru telepe

2022. február 28. 07:33 | behir.hu

A kőfaragók sokszor nem csak az épületekhez szükséges munkákat látták el, hanem sírjeleket is készítettek.

Az elmúlás iparosai közül a legnagyobb ilyen csabai vállalatnak talán a Rosenbaum-féle céget nevezhetjük. Első hirdetésük 1879 májusában jelent meg, feladója Rosenbaum József kőfaragó volt. Újonnan felállított, tisztítással is foglalkozó „síremlék-raktáruk” a századfordulóra az egyik legnagyobb csabai sírkőforgalmazó vállalkozás lett.

Az első hirdetések szerint ez a lerakat a Vasút utca 1010. szám alatt volt, Frnda András akkori házában, ami a mai Andrássy út – Irányi utca sarkán, az Univerzál sarki része helyén állt (a drogéria található most ott). Rövid időn belül jelentős hírnévre tett szert a cég, majdnem fél oldalt elfoglalt egy év után a hirdetése. A szegedi és kecskeméti országos kiállításokon arany érdemérmet nyert, de sírkőfaragási, és aranyozási munkákat is vállalt, illetve képkeretek, tükrök, valamint feliratok javítását. Ügynökei útján vette fel a békési, mezőberényi, gyomai, endrődi, mezőtúri és szarvasi megrendeléseket, így érthető, hogyan lehet ma az endrődi szarvasvégi katolikus temetőben „Rosenbaum Csabán” feliratú sírkövet találni.

1881 áprilisában üzletét áttette a Vasút utcai Fábry Sámuel-féle házba, vagyis a Vasút utca 826. szám alá. A keresett épület helyén ma az Andrássy út 14. áll, a Rosenbaum sírkőlerakat helyét az ismert patika és egészségház jelöli. 1887-ben a „Békésben” feladott hirdetés szerint már a katolikus templom mellett volt a fő üzlete, a raktár pedig a Fő tér 54. alatt. Az utóbbi cím biztosan a mai Szabadság teret rejti, a szám azonban csak helyrajzi és nem házszámként értelmezhető a térképek szerint, ez esetben a Békéscsabai Médiacentrum bejárata jelölné a sírkőraktár helyét.

Rosenbaum Józsefet 1891-ben választották meg a békéscsabai ortodox izraelita hitközség alelnökének, amelynek mások mellett alapítója is volt. Szintén ez volt az az év, amikor fiát, az 1857-ben született Ignácot – aki szintén kőfaragó lett – maga mellé vette társnak. Az előzőekhez hasonlóan itt is tapasztalható volt, hogy a cégalapító iparos fiai közül egy atyja szakmáját „örökölte”, hogy a műhelyt és a céget tovább vigye valaki.

Szalay Ágnes

 

További programok »

FEL