Az elmúlás iparosai 2.: Michnay Sándor épület- és bútorasztalos

2022. január 9. 16:42 | behir.hu

Michnay úr 1882-ben alapította az asztalosüzemet, valamint fém- és fakoporsó raktárát, de már előtte is ismert volt a csabaiak körében. Valójában ő volt az idősebb, később Sándor nevű fia átvette atyja üzletét.

A városháza tanácstermének karzatát is ő készítette 1873-ban, erről pedig akkor értesültek, amikor 1926-ban az épületet bővítették, és a karzat burkolóelemei közül egy Michnay bácsi által írt táblácska esett ki. Leírta rá a fontos emlékeit, például azt, hogy munka közben a lábát kificamította, vagy hogy a munkatársával áldomásnak 4 icce (2,62 l) sört ittak. (Építkezésekkor szokás volt akkoriban minden munkafolyamat előtt áldomást inni.)

1878-ban tagja volt a csabai építkezési ipartársulatnak és a megyei ipartestületnek is, 1893-ban iparkamarai póttagnak választották. Az 1880-ban alakult békéscsabai önkéntes tűzőrség megalapításában is részt vett, ennek egyik műszermesterévé választották. 1885-ben a régi jegyzői lak helyére tervezett belvárosi bérház építésén is dolgozott más csabai mesterekkel. Ez ma a Szent István tér 10. szám alatt áll (csokoládé bolt és egy bár van a földszintjén). Az 1886. október 1-én megnyitott Nádor Szálloda építésében is részt vett.

Üzemébe tanoncokat vett fel, több tanulója nyert díjakat és jó helyezéseket a csabai munkakiállításokon. 1898-ban kielégítési végrehajtást kértek rá tartozás miatti követelés ügyében, a pénzt árveréssel tudták behajtani. (Ezek a végrehajtások, tartozás-követelések nagyon gyakoriak voltak a korabeli építőiparban.) Ekkor az üzletében levő bútorokat és koporsókat elárverezték. Ugyanakkor a békéscsabai főgimnázium épületének építésében maga is részt vett, az asztalosmunkákat Havran Pállal végezte. Érdekesség, hogy az üzleti árukészlet felszámolásával új koporsós jelentkezett Csabán, Uhrin János Dísztemetés-Rendezési Intézete, az Egri u. 844. szám alatt. Ez az épület a Langi-féle házzal azonos, ahol Munkácsy Mihály az inaséveit töltötte. Ma helyét emléktábla jelöli.

A Békéscsabai Takarékpénztár Egyesület 1899-ben tartozás miatti követelésben végrehajtást indított Michnay és felesége, Lang Karolina ellen. Ugyancsak ekkor kínálta eladásra az egyesület az ő házát. 1923-ban vette át Sándor fia az üzemet. Ő maga a világháborút is megjárta. 1925-ben az ő javára lett megítélve 550000 K tőke és járulék, de ezen év júliusában idősebb Michnay Sándor elhunyt.

Szalay Ágnes

További programok »

FEL