Pénteken kora délután a Magyar Pünkösdi Egyház Országos Cigánymissziójának (MPE OCM) békési központjában egy emlékünnepség, majd a város szívében, az I. és II. világháborús emlékműnél zajló koszorúzás alkalmával hajtottak fejet a 80 évvel ezelőtt lezajlott roma holokauszt áldozatainak emléke előtt.
A koszorúzás helyszínén beszédet mondott Aba-Horváth István, a Cigány Közösségek Szövetsége (CIKÖSZ) elnökségi tagja, aki kiemelte: nem származásunk, szociális helyzetünk, bőrszínünk szerint leszünk megítélve, hanem tetteink szerint és annak fényében, miként bántunk egymással.
– Éppen ezért ma is fontos az egymás közötti háborúskodás helyett a békességre törekvést választanunk. Nemcsak nemzet és nemzet, de ember és ember között is – fogalmazott.
Fotó: Bere Mátyás (behir.hu)
Beszédet mondott Kálmán Tibor, Békés polgármestere is.
– Időről időre meg kell állnunk, hogy megemlékezzünk elődeinkről, az ő jó és rossz cselekedeteikről, melyekkel kapcsolatban le kell vonnunk a megfelelő következtetéseket. 80 évvel ezelőtt Békés is jelentős veszteségeket szenvedett el, amikor elhurcoták otthonaikból azokat, akiknek emlékét most, ilyen formában is igyekszünk felidézni, megőrizni – emelte ki a városvezető.
Fotó: Bere Mátyás (behir.hu)
A beszédeket követően Durkó Albert, az MPE OCM misszióvezetője kért áldást a jelenlévőkre, imádságában kiemelve: a kisebbségi és többségi társadalom csak együtt alkot egy egészet.
– Nem egyszerűen "békés egymás mellett élésre" van szükség; nem csupán lehajolnunk kell a másik emberhez, hanem átöleni. Ha átölelem, akkor tudok rajta segíteni, akkor vagyok egy szinten vele. Vállt vállnak vetve tudunk együtt alkotni, külön-külön mindenki kevesebb, erőtlenebb. Hitünk alapja az, hogy egyedül Isten tudja teljesen betölteni az életünket, szükségeinket. Személyes hitem szerint a cigányság számára el van készítve egy óriási kárpótlás mindazért, amit az évszázadok során és a holokauszt alatt is elszenvedtek. Ez a kárpótlás egy ébredés, amikor Isten különös módon meglátogatja ezt a népet, megváltoztatja az életüket, felemeli őket – fogalmazott a misszióvezető.
Fotó: Bere Mátyás (behir.hu)
A Békés Vármegyei Kormányhivatal képviseletében dr. Rákóczi Attila főigazgató helyezett el koszorút az emlékműnél.
– 80 évvel ezelőtt zajlott le az a genocídium, amelynek Békés vármegyei áldozatairól a mai napon emlékeztünk meg. Mindig fontos, hogy ezeken az emléknapoknak teret adjunk, történelmünk sötét időszakai intő jelek számunkra. Figyelmeztetnek, hogy megakadályozzuk azt, hogy hasonló események soha többet ne fordulhassanak elő – hangsúlyozta a főigazgató.
Fotó: Bere Mátyás (behir.hu)
Az emlékezés virágait a kormányhivatal, a helyi önkormányzat és a cigánymisszió mellett számos más, helyi és országos szervezet képviselői is elhelyezték, az esemény mécsesgyújtással zárult.