Átlagosan már 10 százalékkal emelkedtek a diák órabérek az idén

2019. február 20. 07:12 | behir.hu

Az idén átlagosan 10 százalékkal nőttek a diák órabérek az év elejéhez képest a munkaerő-piaci trendekhez igazodva, így bruttó 1500-2500 forint között alakulnak - közölte a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége (DiákÉSZ) tagcégei legfrissebb adatai alapján az MTI-vel kedden.

A 14 tagszervezetet tömörítő DiákÉSZ közleménye szerint a vizsgaidőszak végén-szorgalmi időszak kezdetén mind a munkáltatói, mind a munkavállalói oldalon látványosan nő az igény a diákmunka iránt, jelenleg nagyjából másfélszeres az érdeklődés mindkét oldalról a vizsgaidőszak elejéhez képest.

A diákbérek a mindenkori minimálbérhez igazodnak, azokon a területeken, ahol nem feltétel, hogy a diák az adott területről rendelkezzen szaktudással általában bruttó 1000 forintos órabért lehet elérni. Bizonyos esetekben a hétvégi munkavégzésért pótlék jár, így például a hétvégi bolti munkával akár 50-100 százalékkal több bért lehet keresni óránként.

A tájékoztatás szerint a kiemelkedő kompetenciákat igénylő pozíciókban bruttó 1200-1300 forint az órabér, ami teljesítményarányos jutalékkal kiegészítve bruttó 1500 forint lehet. Nem ritka az ennél magasabb sem a host/hostess, rendezvény kisegítői vagy call centeres pozíciókban.

Szakmai munkák esetén az alapbér bruttó 1400 forinttól indul. Ilyen pozíciók a hr asszisztens, marketing asszisztens, vagy pénzügyi asszisztens. Mérnök-informatikus, PHP fejlesztő, fordítói pozíciókban az átlagbér már 1500-2500 forint között mozog.

A nemek aránya nagyjából megegyezett a tavalyival, a diákmunkát vállalók mintegy 60 százaléka lány. Az év elején a gyakran keresett beugrós vendéglátós, illetve kereskedelmi munkák mellett a hosszabb távú szakmai gyakorlati pozíciók a legnépszerűbbek - közölték. A most végzett frissdiplomásoknak 2019. március 31-ig tudnak diákszövetkezeti keretek között munkát biztosítani.

 

Forrás: MTI

További programok »

Gazdaság

Április 8-ig mondhatják el a gazdálkodók észrevételeiket az Európai Bizottságnak

Az Agrárminisztérium (AM) minden lehetséges eszközzel küzd Brüsszelben a Közös Agrárpolitika uniós szabályainak egyszerűsítéséért. Most a gazdálkodókon a sor, hogy közvetlenül jelezzék egy uniós online felmérés keretében Brüsszel felé, hogy a támogatásokhoz kapcsolódó mely eljárások és szabályok kapcsán ütköznek nehézségekbe, mely terheket érzik a legsúlyosabbnak - közölte a tárca pénteken az MTI-vel.
2024. március 15. 16:27
FEL