A határon átnyúló román-magyar együttműködésben, mintegy 2 millió 561 ezer eurós költséggel megvalósított projekt két év alatt, 2019 márciusától 2021 februárjának végéig készült el; a Pályaorientációs Tanácsadó és Módszertani központot pedig 2022. március 8-án adták át.
Az ünnepélyes átadón Uzsák Katalin, a területi közigazgatás működtetéséért felelős helyettes államtitkár elmondta, nagy öröm azt látni, hogy épül-szépül Békés megye, gyönyörű lett ez az épület is. Azt kívánta, hogy minden kolléga 21. századi körülmények között tudjon dolgozni azért, hogy hatékony, színvonalas munkával tudja képviselni az államot – tette hozzá.
– Magyarország kormánya az eltelt időszakban számos foglalkoztatáspolitikai és családtámogatási intézkedést hozott, amelyek eredményeként még a járványhelyzet ellenére is nőtt a GDP – fogalmazott, aláhúzva, hogy hazánkban a foglalkoztatottak száma hónapok óta 4,7 millióra tehető. A vállalkozások munkaerőtámogatása kapcsán kiírt programban 42 ezer embert sikerült elérni és csaknem 23 milliárd forintot fizetett ki ezen a jogcímen az állam. Leszögezte: Békéscsaba a térség fejlődése és népességmegtartó ereje szempontjából rendkívül fontos.
Kitért arra is, hogy a pályaorientációs tanácsadó és módszertani központ komoly feladatokat lát el a gazdaság stabilitása érdekében. Az egész ország jövője múlik a munkaerőpiacon megjelenő új generációk felkészültségén és elhivatottságán. Kulcsfontosságú, hogy minél hatékonyabban segítsék a fiatalokat a számukra leginkább megfelelő pálya kiválasztásában.
– Az itt dolgozó kollégák értékes és komoly szakmai munkát végeznek és az általuk nyújtott magas színvonalú szolgáltatások révén nem csak a Békés, de a Bihar megyei fiatalok, álláskeresők, valamint pályamódosítás előtt állók számára is elérhető ez a szolgáltatás – fejezte ki Uzsák Katalin.
A központ kialakítása az úgynevezett interreg program keretében történt meg 108 millió forint pályázati támogatással. A foglalkoztatási helyzet javítása érdekében ilyen széles körű határmenti együttműködésre ezt megelőzően talán még nem is volt példa. A Miniszterelnökség kiemelten támogatja a határon átnyúló kezdeményezések megerősítését – húzta alá, ismertetve: a 2014-2020 közötti időszakban 22 ilyen kiemelt együttműködés valósult meg kormányhivatali közreműködéssel, amelyből 9 jelenleg is folyamatban van. A határok nem csupán elválasztanak, de össze is kötnek bennünket – tette hozzá.
– Délelőtt részben ugyanebben a körben már találkoztunk, méghozzá az agrárudvar átadásán és most pedig örömmel jöttünk ide, ahol a kormányhivatal egy másik intézményének az infrastrukturális fejlesztéséről lehet beszélni – ezt már Herczeg Tamás országgyűlési képviselő mondta, aki kitért arra is, hogy 2020-ról 2021-re, a nagy visszaesés után 7,1 százalékkal nőtt a GDP és egy ezzel lépést tartó, jó ütemű Békés megyei fejlődésnek lehetünk tanúi.
– Mi kell ahhoz, hogy megközelítsük az országos átlagot sok-sok mutató tekintetében – tette fel a kérdést Herczeg Tamás. Jó képzőhelyek kellenek, amelyek rendelkezésre állnak, kell munkaerő, ami szintén megvan és munkahely is kell – sorolta.
Mint kiemelte, az M44-es autóút megvalósulása és a 120-as vasútvonal sokat fog javítani azon az érszűkületen, ami egyelőre ezen a területen tapasztalható. A nagyívű reptérfejlesztés is segít majd az elérhetőségen, ami pedig a munkahelyek számát fogja növelni, ez pedig a jövedelmeket, a béreket fogja maga után húzni. Mindig lesznek olyanok, akiknek szükségük lesz valamiféle orientációra arra vonatkozóan, hogy hol dolgozzanak és milyen munkát végezzenek. A központ már tavaly nyár óta működik, s ebben az időszakban nagyjából ötezer kapcsolatot létesítettek – mondta el végül.