Az 1848-49-es szabadságharc leverése után az osztrák miniszteritanács határozatának következtében mintegy 170 politikai és katonai vezetőt végeztek ki, 1500 főt ítéltek börtönbüntetésre, 40-50 ezer embert kényszersorozással vittek el, valamint több ezren emigráltak.
A megyeszékhelyen a Békéscsabai Szakképzési Centrum Vásárhelyi Pál Technikumának diákjai adtak műsort az aradi vértanúk emlékére állított kopjafánál, majd a város vezetői, a pártok, szervezetek képviselői rótták le tiszteletüket és koszorúztak.
A gyulai megemlékezésen Szabó István honvédelmi államtitkár Kossuth Lajost gondolatai idézte, miszerint: a jót ugyan látványosan megbuktathatják, halálra ítélhetik, de amit képviselt az messze túléli kivégzőit.
Írásos emlékek vannak arról, hogy 1849 októberében több gyulai házban laktak hős magyar honvédek, akiket a helyiek láttak vendégül. Szilágyi Sándor történész elmondta, hogy a vértanúk, bár megszervezhették volna a szökésüket, elvi okokból ezt nem tették.
A gyulai vár hátsó homlokzata előtt álló emlékhely az 1849-ben lefegyverzett magyar honvédtisztekre, köztük a későbbi vértanúkra emlékeztet, akiket innen vittek az aradi vesztőhelyre.