Helyi hír – A fővárosban járt Berthóty
A Körösvidék című csabai napilap rendszeresen beszámolt arról, ha a korabeli polgármester, Dr. Berthóty István hivatalos útra utazott el. Nem volt ez másképpen 1922. szeptember 21-én sem, amikor is egy budapesti látogatásról olvashattak cikket őseink, melyben maga a város vezetője számolt be útjának eredményeiről az újságírónak.
Ezek szerint Berthóty először a pénzügyminisztert (Kállay Tibor – a szerk.) kereste fel, „ahol az államnak a várossal szemben fennálló tartozásait sürgette”. Válaszában a miniszter ígéretet tett arra, hogy „intézkedni fog a tartozás sürgős kiegyenlítése iránt”. Ezt követően a polgármesterünk Gerlóczy lakásügyi kormánybiztoshoz ment, annak érdekében, hogy „a városban uralkodó nagy lakásínség megszüntetésére az államtól ujabb részesedést eszközöljön ki a lakásépítési célokra legutóbb előirányzott összegből”. A város segíteni kívánta a szegényeket, többek között azzal is, hogy még legalább 50 kislakást építsen fel számukra. A válasz sajnos nem volt kedvező. A miniszteri biztos kijelentette, hogy a kormányzat a kislakások építése helyett a „bérházak építését tartaná helyénvalónak”. A Körösvidék megjegyezte, hogy egy lakás felépítése a korszakban egymillió koronába kerül… A csabai lap a postapalota ügyével kapcsolatban is megkérdezte a polgármestert. A válasz az volt, hogy „amikor a postafőnöki lakást a postahivatal épületéből áthelyezték és ezáltal a hivatalt jól kiterjesztették, minthogy elegendő hivatali helyiséget nyertek, nyilvánvaló volt, hogy várhatjuk, amíg a postapalota felépül”. Azaz a vezetőségnek most már nem volt sürgős, hogy a békéscsabai postapalota a közeljövőben megépüljön.
Helyi hír – Mi lehet az „amerikai átverés”?
Újabb esemény beharangozóját olvashattak 1922. szeptember 22-én a Körösvidék lelkes olvasói. Aznap a Hadirokkantak és Hadiözvegyek szüreti mulatságára invitálták a csabaiakat, mely rendezvényre szeptember 24-én került sor (esőnap október 1).
A város tele volt rózsaszín plakátokkal, melyen a csabaiak a mulatság részletes programját olvashatták. A szervezőbizottság, mely 100 tagból (!) állt, „hetek óta lázas izgalommal dolgozott […] hogy a közönségnek egy hosszú időkre kedves emlékezetű napot teremtsen változatos, szórakoztató műsorral”. A mulatság egy délutáni felvonulással fog megkezdődni, mely a Petőfi ligetből indul és az Andrássy út – Szent István tér érintésével érkezik majd meg a Széchenyi ligetbe. A lap szerint maga a felvonulás is szenzációsnak ígérkezik, hiszen sok „csőszlegény és leány” fogja kísérni. A ligetben délután kettőkor kezdődik majd az esemény és „lesz ott szőlőlopás, lepényevés, lisztfuvás, szerencsehalászat, konfetti és szerpentincsata, világposta, szépségverseny, zsákbafutás, köcsögtörés, póznamászás és amerikai árverés”. Aznap este nyolckor pedig táncmulatság kezdődik a pavilonban (ma Körösök Völgye Látogatóközpont – a szerk.) Purcsi Pepi zenekarával. A zeneszámok között „tréfás jelenetekkel, kuplékkal, szavalatokkal, szép énekszámokkal és monológokkal szórakoztatják a nagyközönséget a már jól bevált vasas műkedvelő gárda tagjai”. A mulatságra a belépődíj 40 korona lesz, de három fő már 100 koronáért is vehet jegyet. A Körösvidék arra kérte a csabaiakat, hogy minél nagyobb számban vegyenek részt a programon, hiszen a bevételt jótékony célra fogják fordítani.
Szó szerint – A nemzeti érdek megvalósítása
„Végtelenül fontos értekezletre hivta össze Gajda Béla leánygimnáziumi igazgató Békéscsaba társadalmi és művelődési egyesületeinek vezetőségét s néhány pedagógust folyó hó 19-én a városháza nagytermébe. A népfőiskola megszervezéséről és népszerű előadások tartásáról volt szó. Tantó József igazgató-tanító ismertette az ügyet, aki kifejtette, hogy a közoktatásügyi minisztérium a legkomolyabban tervbe vette a nép széles rétegének intenzív és alapos oktatását és müvelését.
Azoknak számára, akik bármely okból nem végezhettek magasabb iskolákat, téli tanfolyamokat akarnak felállítani éspedig ugy, hogy ezeknek a népfőiskoláknak bárki lehet tagja, aki komolyan akarja kiegészíteni ismereteit. Az oktatás teljesen ingyenes, de mert komoly munkát akarnak végezni, a beiratkozott hallgatóknak kötelességük lesz végig járni két éven át egy-egy téli tanfolyamot, amely novembertől márciusig tart. A két tanfolyam szorgalmas látogatása után hivatalos bizonyítványt kapnak a hallgatók. A népfőiskolán az általános műveltséget megteremtő ismeretekről tartanának sorozatos előadásokat erre vállalkozó önzetlen férfiak, esetleg nők is, akiknek szivén fekszik a magyar nép sorsa, akik fel akarják emelni népünk érteimi és ismereti színvonalát. Volna előadás általános erkölcstanból, történelemből, földrajzból, gazdaságtanból, általános alkotmánytanból, fizikából, számtanból, könyvelés-tanból. Egy-egy előadó néhány előadásban teljesen kerek és befejezett anyagot nyújtana a hallgatóságnak, mindenkor ügyelve arra, hogy közönsége képességéhez mérten világos és érdekes legyen előadása. A népfőiskola előadásai hetenkint kétszer vagy háromszor a késő délutáni órákban tartatnának valamely erre a célra alkalmas helyen. A jelenvoltak nagy örömmel fogadták az eszmét s mindjárt többen jelentkeztek előadónak. El is határozta az értekezlet, hogy minden erejével azon lesz, hogy megvalósítsa a népfőiskolai előadásokat. Megkeresik az összes társadalmi egyesületek vezetőit, s felkérik, hogy tagjaik sorából toborozzanak hallgatóságot a főiskola számára. Felhívást bocsájtanak ki, hogy előadókat szerezzenek nemcsak a pedagógusok köréből, hanem mindazok soraiból, akik érdeklődnek e nemes ügy iránt. Megkeresik a várost, hogy hathatósan támogassa ezt az intézményt, amelynek óriási hatása volna, ha komolyan vennék az egész országban. Megállapodtak abban, hogy minden téren megteszik a kezdeményező lépéseket s a jövő hó elején teljesen megszervezik a népfőiskolát ugy, hogy az november elején megkezdhesse munkáját. Hisszük, hogy ugy a hatóság, mint a város egész közönsége minden erejével támogatására siet ez intézménynek, mert mindenkinek be kell látnia, hogy népünk értelmi színvonalának emelése és az iskolázatlan polgárság helyes uton való nevelése elsőrangú nemzeti érdek. E fontos ügyre még vissza-visszatérünk.”
Kommentár nélkül
Forrás:
Körösvidék
https://library.hungaricana.hu/hu/view/Korosvidek_1922_07-09/?pg=309&layout=s