Ahány ház, annyiféle mézeskalács – néhány helyi kézművest kérdeztünk

2021. december 24. 11:11 | Csiffáry Zsuzsanna

Habosak, színesek, édesek. Annyira szépek, hogy az embernek nincs szíve beleharapni a karácsony egyik sztár süteményébe a mézeskalácsba. Pedig a mézes arra való elsősorban, hogy megegyük, hogy megédesítse az emberi életet. Néhány helyi mézeskalács-készítővel beszélgettünk a témában.

Karácsony nem telhet el mézeskalács nélkül. Önmagában a sütemény is nagyon finom, ám ennek összeállítása is kellemes ráhangolódás az ünnepre. Főként azért, mert nemcsak egyedül, hanem a családtagjainkkal is elkészíthetjük ezt a fűszeres édességet. A tészta összeállítása a méz miatt kicsit körülményes, ám az elkészült sütemény látványában és ízvilágában kárpótol bennünket. 

Mézeskalács-kiállítás és -vásár volt Békéscsabán, a Wlassics sétány 3. szám alatt. A tárlaton Fábián Ferencné mézeskalács-készítőnek, valamint három tanítványának munkáit tekinthették meg látogatók. Az attrakció nemcsak a kiállított ehető látványosságokból állt, hanem volt lehetőség az előre sütött mézeskalácsok díszítésére is. A fűszeres sütemény motívumvilága nemcsak minket is az alkotás világába vonzott. A mézeskalács-készítő fontosnak tartja tanítványainak támogatását és azt, hogy minél többen megismerjék a fiatalok alkotásait.

Ahány ház, annyiféle mézeskalács

Martonné Budai Erzsébet kézművesként, fontosnak tartja, hogy karácsonykor valami saját készítésű ajándékkal kedveskedjen szeretteinek. Mint mondja, sokkal értékesebb az, amit vagy meg lehet enni, vagy amiről tudja az ember, hogy azt valaki neki alkotta. Hozzátette, hogy mézeskalács nélkül náluk sem telhet el a karácsony. Eredetileg nem mézeskalács-készítéssel foglalkozik, de nem áll távol tőle ez a tevékenység.

 

 

Ahány ház, annyiféle mézeskalács – fogalmazott Bujdosó Enikő mézeskalács-készítő. Elmondta, hogy a Tégla alkotóházban van lehetőség jelentkezni műhelymunkára, amelyből a legnépszerűbb a mézeskalács-készítő, -díszítő szakkör. Illetve kétéves szakképzés után okleves mézeskalács-készítővé is válhat az, aki nagyobb érdeklődést mutat e tevékenység iránt.

– Népi kézműves vagyok. Ez azt jelenti, hogy a magyar díszítőminta elemeit részesítem előnyben. Tehát a vonalakat, a kacskaringókat a gyöngyöket, a cseppeket, ezek kombinációját. Nagyon kedvelem, ha a mézeskalácsok natúr színűek. A szép, hófehér írókamázzal díszítve tetszik a legjobban – fogalmazott Bujdosó Enikő. 

 Az egyik legfontosabb szabály, hogy a frissen sült mézeskalácsot sosem szabad díszíteni, mert másnapra repedezett lehet a tésztán a motívum vagy egyszerűen csak lekopik róla.

 

 

További programok »

FEL