Mostanra az őszi vetésű táblák szépen átteleltek, az árpa és a búza is kalászba borult. Nagyon hiányzik azonban a víz, ami az ilyenkor szokotthoz képest nagyon kevés, mindez pedig nagy hatással van a kalász és a szemképződésre. Vannak, akik maguk locsolják a földeket, ami tűzoltásnak elég is, de sokaknak erre nincs lehetősége. Az április nem hozott elég csapadékot, így a gazdák azt remélik, jön majd az a bizonyos aranyat érő májusi eső.
– A napraforgót idén sokkal több helyen vetették, a növényt érték kisebb-nagyobb vadkárok, de ezek jelentős problémát nem okoztak. Ennek a növénykultúrának is a csapadék hiányzik a legjobban. Jelenlek ott tartunk, hogy száz milliméter víz sem okozna belvizet, mert annyira ki van száradva a talaj – fogalmazott Bozó József, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés vármegyei szervezetének alelnöke.
Egy-egy föld művelése általában 5-600 ezer forintra jön ki egy gazdának, aki pedig megengedheti magának, erre még rájön az öntöző rendszer, ami körülbelül 100 ezer forint pluszt jelent hektáronként. Utóbbi esetben a termés is jobb és erősebb lesz, ennek megfelelően annak az ára is magasabb, ami visszahozza a befektetett költségeket.
– Most ott tartunk, hogy ennek a költségnek körülbelül a fele, kétharmada már benne van a növényben. A gazdák durván 90 százaléka nem tud öntözni, azaz esőre vár. Szerencsés helyzetben vannak a dunántúliak, mert ott napok óta elég bőséges csapadék volt, míg az Alföld valamiért évek óta kimarad, nagyon rossz ez a helyzet – fejtette ki az alelnök.