A tudás mindenkié - Kocziszky Andrea gombaszakellenőr megyénk gombáiról mesélt

2021. március 14. 19:28 | Csiffáry Zsuzsanna

Kocziszky Andrea természetbúvár, író, hobbifotós és amatőr csillagász. A gombák a kedvencei, egyik legfontosabb célja az ismeretterjesztés, hiszen a tudás mindenkié - vallja a gombaszakellenőr, akivel épp munka közben beszélgettünk munkájáról és Békés megye gombafajtáiról.

A tudás mindenkié - vallja a gombaszakellenőr, aki a beszélgetésünk idején is a gyulai piacon vizsgálta a gombaárusok termékeit, de folyamagtosan oktat gombászatot is. Kocziszky Andrea így jellemezte megyénk természeti adottságait "gomba szempontból".

- Békés megye alárendelt a mezőgazdasági termelésnek, agrársivatag vagyunk. Kezdetben a legelő állattartásnak köszönhetően voltak jó legelőink, ahol a csiperke tudott élni vagy a tejpereszke, vagy akácosainkban az óriáspöfeteg. Mivel erdőink pusztulnak, kiváló táptalajt tudnak biztosítani a gombáknak. Azok az erdők, amelyek a folyóink mentén megmaradtak, kemény fás ligeterdő helyére ültetett tölgyültetvények és nyárfások. Ezek az erdők eltérő gombafajtákat tudnak eltartani, és ide szoktam vinni gombászni a csoportjaimat - fogalmazott a gombaszakellenőr.

Fogyasztási szempontból több gombafajtát is felsorolt.

- Legfontosabb gombánk a gyilkos galóca, ami többeket küld intenzív kezelésre a kórházba. Sajnos a galócák felületesen hasonlítanak a csiperkékre. Mindketten kalapos, és lemezes termőrétegű gombák. A két család összetévesztése életveszélybe sodorhatja a tudatlan, hobbi gombagyűjtőt. A gyilkos galóca mindig örökzöld témám, hiszen sokan megfeledkeznek az óvatosságról, és gyakran bevizsgáltatni sem viszik el a maguk szedte gombát. Pedig jobb körültekintőnek lenni mint intenzív osztályon kikötni. Ne feledjük, a gyilkos galóca nem véletlenül viseli a nevében a gyilkos jelzőt - mondta el Kocziszky Andrea.

Továbbá a nem ehető kategóriába sorolta a redős papsapkagombát, a vörösbarna papsapkagombát, a sötét "csúf" tejelőgombát, a mérgező őzlábgombát,  a mérges pókhálósgombát,  a begöngyöltszélű cölöpgombát, a retekszagú kígyógombát és a kerti susulykát is.

A gyógygombák kategóriájába tartozik a mandulaillatú csiperke, a júdásfülgomba, a téli fülőke, a pecsétviaszgomba, a süngomba, a terülő rozsdástapló és a tüskegomba. Valamint ismert fűszergombák a déli tőkegomba, az ízletes vargánya, az erdőszéli csiperke, a kékhátú galambgomba és a varashátú galambgomba.

Hozzátette, ha valaki gombászni szeretne egy erdőben, tudnia kell, hogy ez engedélyhez kötött tevékenység. Kocziszky Andrea azt javasolja, hogy mielőtt elfogyasztanánk a begyűjtött gombáinkat, mindenképpen érdemes azt bevizsgáltatni egy gombaszakellenőrrel. 

 

Galéria

 

További programok »

FEL