230 gombafaj költözött be a Jamainai Közösségi Házba

Egy teljes napra beköltözött az erdő egy szeglete a Jaminai Közösségi Ház nagytermébe, ahol Fazekas Erika gomba szakellenőr vezette be az érdeklődőket a gombák világába. A ERDŐK, MEZŐK GOMBÁI, avagy gombák az Alföldről és Bihar megyéből című ismeretterjesztő kiállításon több mint 230 gombafajt láthattak az érdeklődők. A napi tárlat mellett különböző programokon, illetve szakmai előadásokon is részt vehettek a betérők.

A gombás programot most először rendezték meg a közösségi házban. Az intézmény vezetője az egy éve működő Jaminai Gombász Klub kezdeteiről mesélt stábunknak. 

– Öt éve élek Békéscsabán, és a vágyaim között szerepelt, hogy nálunk is legyen egy ilyen szakmai csoport. Biztos voltam abban, hogy a városban vannak olyan személyek, akik rendszeresen gombásznak a környéken. Azután megtudtam, hogy rendszeresen járnak Békéscsabáról a bihari hegyekbe. Ezeket az érdeklődő, aktív személyeket szerettem volna egy csoportba szervezni, sikerrel is jártam. Ám szakmai vezetőt nehezen találtam, majd ajánlások útján jutottam el Fazekas Erikához, aki rendkívül ambiciózus, lelkes volt, és elvállalta a klub vezetését – fogalmazott Pető Ibolya, a Jaminai Közösségi Ház tagintézmény felelőse, aki hangsúlyozta, kedden kora reggel indulnak Zemplén megyébe, Regécbe szakmai gombászatra a csapattal. 

Fazekas Erika, a Jaminai Gombász Klub vezetője nyomatékosította a tárlaton, hogy a legelső gomba, amelyet mindenkinek feltétlenül meg kell ismernie, a gyilkos galóca (Amanita phalloides), majd kitért a terepjárás jelentőségére is. 

– Vendéglátó szakoktató vagyok elsősorban, gomba szakellenőrként inkább csak a családban működök. Fontos a terepjárás a csoportunkban, ezért a Jaminai Gombász Klubbal rendszeresen megyünk Pádisra vagy Biharkeresztesre, Biharfüredre. A környékünkön a pósteleki erdő nagyon fajgazdag – mondta Fazekas Erika. 

A kiállításon szereplő 230 gombafajt néhány nap alatt gyűjtötték össze a szakemberek, segítőikkel együtt. Mint megtudtuk, ezeket a gombákat nem fogják felhasználni. Ennek oka: ha egy kosárba került a gyilkos galócával bármilyen más gomba, azt vissza kell adni a természetnek. 

 

Galéria

 

Miről ismerhető fel a gyilkos galóca?

 

A szakemberek azt mondják: a gyilkos galócát minden erdőben járónak meg kell tanulnia felismerni! Az egyik legmérgezőbb gombáról van szó, az esetek nagy részében fogyasztása halállal végződik.

Többnyire zöldes árnyalatú, de fehér és halvány sárgás kalapú példányok is vannak. Jól fejlett, fehér színű, elálló bocskora, és lelógó gallérja van, szaga édeskés, burgonyára emlékeztet. Tönkje kigyóbőr mintázatú. Nyár elejétől ősz végéig találkozhatunk vele.

A kalap kezdetben félgömb alakú, azt megelőzően teljesen gömb, ugyanis tojásban fejlődik ki a gomba. Könnyen összetéveszthető ilyenkor a pöfetegekkel. A tojásból kibújva tehát félgömb alakú, majd kiterül. A kalap felülete benőtten szálas lehet, és burokmaradványok boríthatják.

Húsa fehér, puha, vizenyős. A lemezek fehér színűek, sűrűn és szabadon állnak. A tönkje henger alakú, fehéres vagy zöldes, kígyóbőr mintájú, vagyis övszerűen felszakadozik.

Leggyakrabban tölggyel és fenyővel él együtt.

Az elfogyasztását követő 6-24 órán belül hányással kezdődnek a tünetek. Mérgezés gyanúja esetén azonnal mentőt kell hívni! Amennyiben nem történik meg a kezelés, akkor átmeneti javulás után a méreganyag megtámadja a májat, a vesét, leállítja ezek működését.

 

Kép: Behir.hu

 

Biokémiai kutatások során az elmúlt évtizedekben izolálni tudták méreganyagait. A legnagyobb károsodást az amatoxin okozza (az amatoxin egy gyűjtőnév, ami több hasonló vegyületet takar). Az α-amanitin és a β-amanitin egy a fehérjeszintézishez szükséges enzim gátlásáért felelős, amelyek főként a máj fehérjeszintézisére hatnak, működésképtelenné téve létfontosságú szervünket.

Amennyiben a tünetek alapján felmerül a gyanú arra, hogy gyilkos galóca mérgezés történt, azonnal hívni kell a mentőt!

Az ERDŐK, MEZŐK GOMBÁI, avagy gombák az Alföldről és Bihar megyéből - ismeretterjesztő kiállítás több mint harminc személy munkájának köszönhetően valósulhatott meg. 

További programok »

FEL