A gombás programot most először rendezték meg a közösségi házban. Az intézmény vezetője az egy éve működő Jaminai Gombász Klub kezdeteiről mesélt stábunknak.
– Öt éve élek Békéscsabán, és szerettem volna, hogy nálunk is legyen egy ilyen szakmai csoport. Biztos voltam abban, hogy a városban vannak olyan személyek, akik rendszeresen gombásznak a környéken. Azután megtudtam, hogy rendszeresen járnak Békéscsabáról a bihari hegyekbe. Ezeket az érdeklődő, aktív személyeket szerettem volna egy csoportba szervezni, sikerrel is jártam. Ám szakmai vezetőt nehezen találtam, majd ajánlások útján jutottam el Fazekas Erikához, aki rendkívül ambiciózus, lelkes volt, és elvállalta a klub vezetését – fogalmazott Pető Ibolya, a Jaminai Közösségi Ház tagintézmény felelőse, aki hangsúlyozta, kedden kora reggel indulnak Zemplén megyébe, Regécbe szakmai gombászatra a csapattal.
Fazekas Erika, a Jaminai Gombász Klub vezetője nyomatékosította a tárlaton, hogy a legelső gomba, amelyet mindenkinek feltétlenül meg kell ismernie, a gyilkos galóca (Amanita phalloides), majd kitért a terepjárás jelentőségére is.
– Vendéglátó szakoktató vagyok elsősorban, gomba szakellenőrként inkább csak a családban működök. Fontos a terepjárás a csoportunkban, ezért a Jaminai Gombász Klubbal rendszeresen megyünk Pádisra vagy Biharkeresztesre, Biharfüredre. A környékünkön a pósteleki erdő nagyon fajgazdag – mondta Fazekas Erika.
A kiállításon szereplő 230 gombafajt néhány nap alatt gyűjtötték össze a szakemberek, segítőikkel együtt. Mint megtudtuk, ezeket a gombákat nem fogják felhasználni. Ennek oka: ha egy kosárba került a gyilkos galócával bármilyen más gomba, azt vissza kell adni a természetnek.