Az osztrák-magyar monarchia kártyakészítő műhelyeinek alkotásait mutatja be a Munkácsy Mihály múzeum legújabb kiállítása.
– A tárlat december 31-ig látható és két-három havonta cserélik majd a tematikát, hiszen a békéscsabai származású Pádi Zoltán gyűjteménye több mint 1500 pakliból áll, amelynek most csak egy részét mutatjuk be. A kiállításhoz később játékokat is szervezünk és felkutatjuk azokat a kártyajátékokat, amelyeket esetleg régebben játszottak és már feledésbe merültek – fogalmazott Bácsmegi Gábor, a Munkácsy Miháy Múzeum igazgatója.
Az Osztrák-Magyar Monarchia népei különböző kártyatípusokat használtak és játszottak. Pádi Zoltán ezeket mutatja be gyűjteményében. A magyar kártyaként ismert típust használták Ausztria nagyrészén, Csehországban és a trianoni békeszerződés előtti Magyarország területén.
– A kártyatípust a 19. század elején Schiller: Tell Vilmos című drámája ihlette, a lapokon a dráma szereplői jelennek meg. Ezt követően Magyarországon többféle változatban készült, majd a Piatnik kártyagyár egységesítette a képeket és azóta kétféle változatban létezik a magyar kártya, ezek terjedtek el a Habsburg Birodalomban is – mondta el a több mint 1500 paklival rendelkező kártyagyűjtő.
A kiállításmegnyitón egy érdekességre is rávilágítottak: kiderült, hogy a magyar kártya jelei tulajdonképpen a középkorban kialakult német játék jelei, a tök azonban téves megnevezés, hiszen az a sólymokra akasztott kis csengettyű jele.