Magyarországon az egészségbiztosítási ellátások igénybevétele során egy olyan sajátos azonosító számot, az úgynevezett társadalombiztosítási azonosító jelet (TAJ) alkalmaznak, amely a személy azonosítását szolgálja az egészségügyi, a szociális és a társadalombiztosítási nyilvántartásokban.
A TAJ hatósági igazolvánnyal, az ún. „TAJ kártyával” igazolható, amelyet 2017. január 1-jétől a megyeszékhelyen működő járási hivatalok állítanak ki.
Az egészségügyi szolgáltatók minden orvos-beteg találkozó alkalmával on-line ellenőrzik, hogy a beteg szerepel-e az egészségbiztosítónál a jogosultakról vezetett nyilvántartásban. Az egészségügyi szolgáltatás igénybevétele során kötelező bemutatni a TAJ-t igazoló hatósági igazolványt, és 14 év feletti beteg esetén az érvényes személyazonosság megállapítására alkalmas igazolványt is.
A jogviszony-ellenőrzés során a rendszer jelzéseket (zöld, piros, kék, barna, sárga) ad a szolgáltatónak a jogviszonnyal összefüggésben. A „ZÖLD lámpa” azt jelzi, hogy a TAJ érvényes, a jogviszony rendezett, azaz például a biztosított foglalkoztatója társadalombiztosítási bejelentési kötelezettségének eleget tett. A „PIROS lámpa” ezzel szemben azt mutatja, hogy a TAJ érvényes, a jogviszony azonban rendezetlen. A jogviszony rendezetlensége esetén az egészségügyi szolgáltató nem tagadhatja meg az ellátás elvégzését.
A „KÉK lámpa” azt jelzi, hogy a beteg külföldön biztosított. A TAJ átmenetileg azért került érvénytelenítésre, mert a foglalkoztatott bejelentette az egészségbiztosítóhoz, hogy külföldön létesített biztosítási jogviszonyt.
A „BARNA lámpa” jelentése, hogy a TAJ egyéb okból érvénytelen. Az egészségügyi szolgáltatások ilyenkor csak térítés mellett vehetők igénybe. A „SÁRGA lámpa” azt jelzi, hogy a beteg az egészségbiztosítóval kötött megállapodás alapján jogosult egészségügyi szolgáltatásra.
Fontos tudni, hogy az egészségbiztosítónál bejelentett jogviszony az ügyfélkapun keresztül is ellenőrizhető. Az ügyfél a TAJ érvényességének rendezését a megyeszékhelyen működő járási hivataloknál, Békéscsabán a Luther u. 3. sz. alatt kezdeményezheti.
Dávid Ferenc főosztályvezető
Békéscsabai Járási Hivatal Családtámogatási és Társadalombiztosítási Főosztály