A Békéscsabai Belvárosi Általános Iskola és Gimnázium programsorozattal ünnepli fennállásának harmincadik évfordulóját. Hétfőn ennek keretében az iskola egykori pedagógusa, Sallai Lajos festményeiből nyílt kiállítás az intézmény aulájában.
Parkban álló pad, reppenő madár, sorsára hagyott épület, ódon utcarészlet, régi házak és kikötött csónakok is előtűnnek azokon a festményeken, amelyeket Sallai Lajos hozott a tárlatra. A jubileumát ünneplő Belvárosi iskola egykori tanárának kiállítása Szilágyi Tibor igazgató rövid köszöntője és a diákok zenés-verses műsora után nyílt meg.
A Belvárosi iskola aulájában évente két alkalommal rendeznek tárlatot, amelyre csabai illetve csabai kötődésű művészeket hívnak meg. Az idei őszi kiállításon az is kitétel volt, hogy a művésznek az intézménnyel is legyen kapcsolata.
– A kötődésem az az alapítás évéhez, vagyis 1987-hez kapcsolódik. Az egyik alapító tag vagyok én is ebben az intézményben. Tizenhét évig dolgoztam itt, kitűnő pedagógusokat és diákokat ismerhettem meg ez idő alatt, és erre nagyon szívesen gondolok vissza. 2005-ben mentem nyugdíjba, és most a jubileum kapcsán egy kedves meghívásnak teszek eleget – mondta Sallai Lajos.
Az iskola egykori pedagógusa a természetelvű ábrázolás híve. A kiállításán húsz olaj és pasztell festmény látható. Munkásságát dr. Szemenyei Sándor méltatta, aki szerint Sallai lelkének mély élményei kivetülnek az alkotásaira is.
– Sallai Lajos az a festőtípus, aki nem szeret olyankor festeni, ha rátelepszik a lelkére a mélabú. Akkor alkot inkább, ha ki tudja hozni azt a szépséget, azt a derűt a lelkéből, amely egyébként az egész életszemléletében benne van. Ő családjával és baráti körével nagy harmóniában él, s ezt a harmóniát fel lehet fedezni a műveiben is. Talán az sem véletlen, hogy pasztellt használ, ami nagyon finom árnyalatokkal a fények és ellenfények játékát tükrözi alkotásaiban. Különös hangulata van azoknak a képeinek, amelyeken a köd vagy a pára megtöri a fényeket, és nagyon szép, opálos selyemfátyolként jelennek meg a hegyek, az árnyas fák, ligetek – fogalmazott dr. Szemenyei Sándor, hozzátéve, hogy az iskola a kiállítás különleges helyszíne. Idézte Szent-Györgyi Albert szavait is, aki szerint: az az intézmény, amelyik embert akar nevelni, otthona kell legyen a tudományok mellett a művészeteknek is.
Sallai Lajosnak, „a szépség és a béke festőjének” alkotásai a hónap végéig tekinthetők meg Békéscsabán, a Belvárosi iskola aulájában.