A Pogácsafesztivál fontos része a helyiek munkáiból összeállított kiállítás

2022. augusztus 15. 12:20 | Csiffáry Zsuzsanna

Aki hétvégén Kétegyházán járt, nem mehetett el a Pogácsafesztivál rendezvényei mellett. Az érdeklődők kedvükre válogathattak gazdag programkínálatból, így például a kézművesség, a divat, a folklór, vagy a festészet kedvelői is betérhettek egy időszaki kiállításra. A tárlat mintegy hagyományápoló attrakcióként védjegye a településnek, mivel csak kétegyházi lakosok alkotásait állították ki.

Hargittai Megyeri Valériával nemcsak a péntek délután nyíló kiállítás szervezőjeként találkozhattunk, hanem a Békés Megyei Képzőművészeti Szabadiskola Egyesület által működtetett alkotótáborban is - szintén a „hajó kapitányaként”. A 14. éve megrendezett pogácsafesztivál elementáris részét képezi a vegyes összetételű kiállítás, amelyen mindig több és más alkotók mutathatják be profiljaikat. A szervező kitért arra, hogy az alkotók életkora rendkívül heterogén.

– Minden évben enyém a megtiszteltetés, hogy megszervezzem ezt a kiállítást, amelyet örömmel csinálok. A kiállítók között egyaránt találkozhattunk a 17 éves korútól egészen a 89 éves korú alkotóval is. Az az egyik kiemelt célja a kiállításnak, hogy a helyiek még jobban megismerjék egymást, hogy a szomszéd, vagy az utcabeli bemutathassa, hogy egyébként ő tud festeni, vagy modern képet alkotni, faragni – fogalmazott.

A 13 kiállító különböző témákban alkothattott szabadon, a tárlat minőségi összetételét illetően is kimagasló.

A 17 éves Mezei Vivien divattervezőnek tanul, megfogalmazása szerint kiskora óta érdeklik a kreatív tevékenységek.

– Még nem találtam meg teljesen a saját stílusomat, mindegyik alkotásom más és más. A három kiállított munkámat az iskolában készítettem el. Kaptunk az emberi viszonyokról szóló fogalmakat, amelyek segítettek az asszociációban – fogalmazott a gimnazista lány.

Mezei Vivien egyik alkotása, az iskolai feladat teljesítése is egyben.  Egy központi téma - emberi érzelmek-  köré épült az alkotói folyamat.

Mezei Vivien egyik alkotása, az iskolai feladat teljesítése is egyben. Egy központi téma - emberi érzelmek- köré épült az alkotói folyamat.

 

Török Lajos, háromgyermekes édesapa 2010-ben ismerkedett meg behatóbban a fafaragással.

– A Békés Megyei Népművészeti Egyesület rendezett meg egy tábort, amelyen részt vettem, a rá következő évben elvégeztem egy OKJ-s faműves képzést. 2015-től kezdve minden hónapban több tárgy került ki a kezem közül.  Mesterem Széll János, népi iparművész és etnográfus mindig bíztatott a tanulmányaimban – idézte fel a kezdeteket. Hozzátette, hogy az első fatárgyait – kültéri játékokat, hintát, hintaágyat, mászókát – a gyermekeinek készítette. – Különböző kültéri elemeket alkottam akácfából. Észak-Magyarországon jártunk nyaralni a családdal és a falvak ki és bevezető részein embernagyságú szobrokat láttunk, ami nagyon megtetszett, és amikor hazaértünk elkészítettem az első kis arcomat.

Kétegyháza_Pogácsafesztivál

Török Lajos egy kiállított munkája a Pogácsafesztivál szabad kiállításán. MInt mondta, 2016 óta zsűrizik a munkáit, és hamarosan népi iparművésszé nyílvánítják majd.

 

Fekete Gabriella a békéscsabai Tesz-Vesz Klub oszlopos tagja, illetve számos gyermekfoglalkozáson is találkozhattunk vele. Kétegyházi lakosként ő is élt a kiállítási lehetőséggel, ahol idén nemezelt, batikolt munkáit, illetve dombornyomott rézmunkáit is megtekinthették a művészetek kedvelői. Mint mondta, nyugdíjasként számára nagyon fontos, hogy aktív legyen az alkotói életben.
 – Pedagógusként dolgoztam. Azt az energiát, amit a tanításba fektettem, úgy éreztem, hogy más irányba kell fordítanom. A kiállításomnak így az lett a címe, hogy "újratervezés" – ismertette az alkotó.

Kétegyháza_Pogácsafesztivál

Fekete Gabriella munkáinak egy része. A nyugdíjas pedagógus az alkotóművészetben igyekszik kiteljesedni.

 

További programok »

Kultúra

FEL