A nemzetközi tervezőgrafika színe-java mutatkozik be a Békéscsabán

10:15 | Bimbó Lajos

A XXIV. Tervezőgrafikai Biennálé zsűrizett műtárgyanyagából nyílt kiállítás Munkácsy Mihály Múzeumban november 7-én. A biennálé szervezői negyvenhat éve, 1978-ban indították el a tervezőgrafika művészet legrangosabb hazai, periodikus kiállítássorozatát, amely megszakítás nélkül mutatja be a mai magyar tervezőgrafika alakulását és tehetséges tervezőgenerációk munkáit.

Az érdeklődőket Martyin Emília igazgatóhelyettes, Varga Tamás, Békéscsaba város alpolgármestere és a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége Tervezőgrafikai szakosztályának elnöki tisztét betöltő Auth Attila grafikusművész köszöntötte. 

Martyin Emília elmondta, a kétévente megrendezett képzőművészeti seregszemlét, a tervezőgrafikusok nemzetközivé vált tárlatot még a pandémia sem tudta megszakítani. A Munkácsy Mihály Múzeum a kezdetek óta a tervezőgrafikai biennálé elsőszámú partnere, ennek köszönhetően hosszú évekig a kiállítás nyitóhelyszíne is volt.  

– A múzeum azonban profitál is ebből az együttműködésből, hiszen az évek során nagyon sokszor előfordult, hogy a díjazott alkotások itt maradtak, és a mi kortárs gyűjteményünket gazdagítják azóta – avat be a részletekbe az kiállítótér igazgatóhelyettese. 

 

 

Varga Tamás alpolgármester kiemelte, a grafikai seregszemle rendkívül fontos a városnak, hiszen itt mutatkozik be az adott korszak tervezőgrafikus alkotóközössége, ahol az érdeklődők megismerhetik az új trendeket, új alkotókat vagy olyan életműveket, amelyek meghatározzák a tervezőgrafikát. 

– A biennálé jelentős abból a szempontból is, hogy Békéscsabáról indult el ez a kezdeményezés egy olyan korszakban, amikor a nyomdaiparon keresztül egy komoly alkotóműhely működött Békéscsabán. Ebből szökkent szárba a gondolat, hogy pályázati formában, illetve kiállítás keretében mutassák be azt a művészetet, amely tulajdonképpen ott van mindennapokban, körbeölel bennünket és tudatosul bennünk, hogy egy művészeti terméket láttunk egy boroscímkén vagy egy frappáns csomagoláson – fejtette ki Varga Tamás. 

 

 

A tárlatot Czakó Zsolt Ferenczy Noémi-díjas grafikusművész, a Széchenyi Egyetem Tervezőgrafika Stúdiójának tanára nyitotta meg, aki videóüzenetet küldött. Mint mondta, a mesterséges intelligencia korában nehezebb a művészek dolga, hiszen vannak már olyan kiadók, akik nem is keresnek grafikust a könyvborítók megtervezéséhez, nem kell nekik tipográfus, sőt még a tördelés és a korrektúrázás műveleteit is ezekkel készíttetik el. Ám egy valamire a mesterséges intelligencia soha nem lesz képes, ez pedig az inspirálódás. A grafikusművész aláhúzta ezért is lehet a biennálé a létrehozás, az alkotás és a befogadás öröme egyszerre. 

 

 

A kiállítást Auth Attila és Szabó Andrea Ferenczy Noémi-díjas grafikusművészek rendezték be a XXIV. Tervezőgrafikai Biennálé zsűrizett műtárgyanyagából. Auth Attila kiemelte, a nemzetközi zsűrinek, amelyet Agnieszka Ziemiszewska vezetett, rettentő nehéz dolga volt, hiszen ezerötszáz beérkezett pályaműből kellett kiválasztania a 146 legjobb alkotást.  

Auth Attila megerősítette, a nemzetközivé vált seregszemle – többek között kínai, brazil vagy lengyel jelentkezője is volt a biennálénak – jól mutatja, hogy a világ tervezőgrafikájának színvonala és a magyar tervezőgrafika azonos szinten van. 

 

 

A képzőművészeti seregszemle minden évben elkészíti katalógusát, így a XXIV. Tervezőgrafikai Biennálé kiállításán szereplő alkotóművészek idén is átvehették a kiadványt. 

A tárlat a Munkácsy Mihály Múzeum Pátkai Ervin és Kolozsváry–Tevan kiállítótermeiben december 20-ig tekinthető meg. 

További programok »

Friss hírek

Aktualitásokról tartott tájékoztatót Szarvas Péter polgármester

Többek között a közterületek takarítását, a szociális tűzifa térítésmentes biztosítását, a közvilágítási rendszer felülvizsgálatát, egy gerlai városrészben megtörtént beruházást, illetve a Szent István téren közlekedő illetéktelen autósok ellenőrzését ismertette a péntek délelőtti sajtótájékoztatóján a polgármester.
13:26
FEL