A múlt héten érkezett a hír arról, hogy 92 éves korában elhunyt a magyar kriminalisztika egyik legérdekesebb alakja, Repülős Gizi. A tolvajok királynője olyan volt, mintha Rejtő Jenő valamelyik figurája lenne, aki népszerűségben még a Viszkis rablót is megelőzte. Nem feltétlenül a haszonszerzés volt a célja, saját bevallása szerint sokkal inkább valamilyen örömérzet ragadta el egy-egy sikeres akció után. Az 1950-es évek óta volt ismert a rendőrök előtt. Több mint 20 alkalommal ítélte szabadságvesztésre a bíróság, összesen 40 évnyi börtönbüntetést kapott, ebből 17 évet leült. Egyik utolsó tárgyalásán a védője azt mondta: Gizi néni beteg, kleptomániában szenved. Erre a nyomozó így válaszolt: Gizi néni hülyének nézi az egész világot. Valahol félúton lehetett az igazság. Időutazó rovatunkban Repülős Gizire emlékezünk és történetében felidézzük a Békés megyei szálat is. Tartsanak velünk!
Tanárképző és agyhártyagyulladás
Repülős Gizi született Bodnár Gizella, asszonynevén Kosztor Sándorné Bodnár Gizella, 1926. október 18-án látta meg a napvilágot Miskolcon.
Rendezett családi körülmények között nőtt fel. A kassai tanárképző főiskolán irodalom és történelem szakon tanult. Állítása szerint kleptomán hajlama egy gyerekkori balesetből eredő agyhártyagyulladás következménye.
Gyógyulásában Szent-Györgyi Albert orvosprofesszor segítette, aki azt mondta neki, hogy vagy zseniális művész vagy hírhedt bűnöző lesz belőle. Kétségtelen tény, hogy a professzor alternatíváiból az egyik valóra vált.
A pályafutás fénykora
A lány először csak elszökdösött otthonról, később már rendszeresen lopott is. Az értékeket a kutyaház alá rejtette, ahol az apja megtalálta és megverte érte.
Nemcsak Magyarországon, hanem Amszterdamban, Svájcban, és Londonban is lopott. Érdekesség az életéből, hogy Párizsban magyarnóta-énekesként dolgozott, sikeresen.
Nevét – saját bevallása szerint – onnan kapta, hogy az 1950-es évek elején, amikor még az országon belül is voltak repülős járatok, reggel a fővárosban felszállt egyre, majd bejárta Miskolcot, Pécset, Szegedet, Szombathelyet és Debrecent is. Mindegyik városban lopott valamit, majd egy esti járattal visszautazott Budapestre. Először 1953-ban fogták lopás miatt.
Gizi innentől kezdve hol szabadlábon, hol a börtönben töltötte az időt. Az országos ismertséget, majd "népszerűséget" a televízió elterjedésének köszönhette. Egy időben a Kék Fény című műsor szinte egyetlen adása sem múlt el Repülős Gizi nevének említése nélkül.
Flying Gizi – avagy a nyugdíjas évek, kalandok
Hazánk leghíresebb tolvajának havi 37500 forintos nyugdíjból kellett volna megélnie. Mivel ez nem sikerült, kiegészítő kereset után nézett.
2006-ban előzetes letartóztatásba helyezte a bíróság. Akkor a Vas megyei Csepregen szemelt ki egy új családi házat. Az udvaron azonban szembe találkozott a család kutyájával. Az állat ugyan először nem bántotta, de az asszony esernyőjével többször rávert a kutyára, amelynek megsérült a szeme, a feje, a füle és a háta is. Ezután harapta meg az idős nő kezét és vitte földre – ekkor értek haza a lakók, akik kiszabadították Repülős Gizit, és mentőt hívtak hozzá. Az asszony azzal magyarázta az esetet, hogy kollégistákat keres, és ne hívjanak rendőrt, mert nem akar feljelentést tenni a kutya gazdája ellen.
Miután ellátták a sebeit, a gazda bement a rendőrségre. A járőrök a kórházban fogták el az asszonyt.
Ezt követően Komáromra költözött, ahol 2009 januárjában be akart törni egy házba, de tetten érték és kihívták a rendőröket.
2011-ben Bicskén fogták el az akkor 85 éves nőt: 15 ezer forintot lopott el egy családi házból. A lakók a hátrahagyott sáros lábnyomokra figyeltek fel, de aznap többen is bejelentették a rendőrségen, hogy egy idős, fehér sapkát viselő asszony több házba is azzal az ürüggyel ment be, hogy gumis műhelyt keres, vagy éppen szeretné magát kivitetni a vasútállomásra. Az esetről több külföldi lap, így a Washington Post, az Independent is cikket közölt az általuk Flying Giziként emlegetett nőről - aki így már világhírű lett. Ezek után lengyel és német portálok, illetve a kínai China Daily, de még a CBS News is és az ausztrál Herald Sun is foglalkoztak az esetével.
Később a Sopron melletti Hegykőn tartóztatták le. Akkor ékszereket találtak nála, azonban nem tudta megmagyarázni, hogy azok hogyan is kerültek hozzá.
Repülős Gizi 2015-ben Hajdúszoboszlón csapott le. Éppen a szekrényben kutatott, amikor a ház tulajdonosa rajtakapta. Kihívta a rendőröket, akiknek az asszony azt mondta, hogy eleredt az eső, ezért ment be a házba. Csengetett és kiabált is, de senki sem nyitott neki ajtót, így bement anélkül, hogy behívták volna. A rendőrök szerint az asszony agresszív volt, és többször is fel kellett szólítani, hogy adja meg magát.
A békési szál
2016 januárjában terjedt el a hír Békésen, hogy Repülős Gizi ingatlant vett a városban és oda is költözik. Az egyik helyi hírportál azonban kiderítette, hogy az idős nő Békés újvárosi részében él, nem vásárolt ingatlant, hanem egy család fogadta be otthonába.
A család és Gizi néni vélhetően nem tudta megszokni egymást, ugyanis 2017-ben már az ország másik felében, Tatabányán ment be egy házba, de a család kutyája megtámadta és elzavarta az asszonyt.
Legutóbb azért kellett börtönbe vonulnia, mert nem fizette be a szabálysértések miatt kiszabott bírságot. Utolsó alkalommal 2017. december 21-én szabadult a Pálhalmai Országos Büntetés-végrehajtási Intézetből, 71 nap után.
Élete utolsó heteit a budapesti Nyírő Gyula Kórházban töltötte.
Búcsú
2007-ben önéletrajzi regényt adott ki melyben így összegezte életét:
„Sok életkaland, három gyerek, két férj, egy szerelem, összesen szűk húsz év rabságban töltött idő: ez a mérlegem. Kész a leltár... Itt vagyok én is, az öreg tolvaj, és nincs másom, csak a hírhedtségem. Legenda lettem, és ebbe akár már bele is lehet halni.”
Nyugodjon békében, Gizi néni!