A nap sztorija – Ez történt 1969. január 31-én, Békés megyében

2019. január 31. 14:12 | Diós Zsolt

A behir.hu időutazó rovatában ma újra visszarepülünk ötven évet és megnézzük, hogy miről írt az 1969. január 31-én megjelenő Békés Megyei Népújság. Kukkantsunk bele ma is az elvtársak és az elvtársnők és a kor örömét, bánatát megélő kisemberek izgalmas világába. Ma a megyei nőtanács soros üléséről szóló beszámolóra, a szerencsejátékokon nyertes Békés megyeiekkel foglalkozó írásra és egy orosházi bajkeverő bírósági tárgyalásáról szóló bűnügyi riportra esett a választásunk. Mai lapszemlénket is kiegészítjük egy aznapi fotóval és természetesen a 2019-es kommentárok sem maradhatnak el. Hasznos időtöltést kívánunk!

 

Újabb vietnami akció - Közeledik március 8. - Ktsz-ek asszonyainak találkozója

A megyei nőtanács végrehajtó bizottsága tegnapi ülésén értékelte az 1968. második félévi munkát. Erről Boros Gáborné, a megyei nőtanács titkára számolt be. Többek között elmondotta, hogy a nőtanácsok a speciális feladatok mellett segítették a szocialista munkaversenyt is. A mezőgazdasági üzemekben 48, termelőszövetkezetben összesen 559 brigád vett részt a mozgalomban 3566 taggal. Ebből kimondottan női brigád ötven volt, 1500 taggal. Ezek munkáját, a brigádok működésének segítését vállalták a nőtanácsok és feladatuknak eleget is tettek. A nőnevelő munkával kapcsolatban elmondotta, hogy a már eddig jól bevált formákon kívül bentlakásos iskolákat, ankétokat és egyéb összejöveteleket is szerveztek. Ismertette ezután az ez évi munkatervet is. Kihangsúlyozta, hogy a nemzetközi nőkongresszus jegyében készítették a tervet, ezenkívül figyelembe vették a különböző évfordulókat is. A nemzetközi nőnapot a munkahelyeken az idén tartalmasabbá akarják tenni. A városokban és községekben pedig központi ünnepségeket rendeznek. A munkatervben szerepel a békemozgalom 20. évfordulójának megünneplése, valamint a Tanácsköztársaság 50. évfordulójával kapcsolatos feladatok is.

Nem szőnyeg készül (forrás: FORTEPAN/Szalay Zoltán)

A vietnami asszonyok megsegítésére újabb akció indul a MNOT felhívására. A nőtanácsok gyapjútakarókat készítenek, megyénkben száz ilyen takaró horgolását vállalták az asszonyok.

Az első félévi munkatervben szerepel többek között az is, hogy a ktsz-ekben, valamint háziipari szövetkezetekben dolgozó asszonyok találkozóját is megszervezik. Ez újszerű a nőmozgalmi munkában, de ez igen fontos, mivel a szövetkezetekben sok asszony és lány dolgozik.

A vb tagjai értékes javaslatokkal segítették a további munkát. Lapusnyik Lajosné javasolta, hogy a nőtanács az NDN kongresszusáról részletes tájékoztatást adjon. Ezenkívül kérte, hogy a járási nőtanácsok üléseiken foglalkozzanak a cigánylakosság problémáival is. Molnár Pálné a világnézeti neveléssel kapcsolatos teendők rögzítését hiányolta a munkatervben. Gyebnár Jánosné elmondotta, hogy a vietnami asszonyok megsegítésére induló akcióban máris sok segítséget kapnak a vállalatoktól, elsősorban a Szőnyegszövő Háziipari Szövetkezettől.
Ezt követően Farkas Pálné, a mezőkovácsházi járási nőtanács titkára számolt be a munkáról. Többek között elmondotta, hogy a járásban tíz különböző szakkör, 19 tsz-akadémia, öt nőklub és tíz szülők akadémiája működik. Ezenkívül 19 előadásra kötöttek szerződést a TIT-tel.

Mai kommentár: A Kádár-korszak egyik bábszervezte újra összeült és sok és nagy és fontos dolgokat vitattak meg. A valódi tartalommal működő nőtanácsok betölthettek volna érdemi státust is az átalakuló társadalmi rendszerben, de ahhoz kutatómunka és sok-sok terepre járást kellett volna eszközölni, hogy a valódi problémákat feltárják és arra valódi megoldásokat keressenek. Ehelyett folyamatosan azt tapasztaljuk, hogy csak összeültek és egymás között vitatták meg a felmerült kérdéseket. A vietnámi asszonyok megsegítésére induló akció jól tükrözi azt a felfogást, mely uralkodott a szervezetben.

 

Kétszázkilencvenhatezer forintos totónyeremény Dombegyházán!
Négyes találat Medgyesegyházán

Töltődnek a szelvények (forrás: szerencsejatekgaleria.hu)

A 4. fogadási játékhét - mind a totóban, mind a lottóban - nagy nyereményekkel örvendeztette meg megyénk szerencsejátékosait. A totóban a játékban részt vett 1 millió 229 ezer szelvény között - az országos értékelés során - mindössze egy telitalálatos szelvényre bukkantak. Ezt a szelvényt Papp András - dombegyházi lakos - töltötte ki. A szerencsés nyertes - mint megtudtuk - „újdonsült” játékos: mindössze három hete totózik. Az első két héten 3-3 db szelvénnyel játszott, majd ezt követően 10 db szelvénnyel próbálkozott. Ezek egyikén valamennyi mérkőzés eredményét - beleértve a +1 eredményét is - eltalálta. Nyereménye 296 ezer forint, s ezzel megdöntötte megyénk korábbiakban felállított 240 ezer forintos - szarvasi - totónyeremény rekordját.

A másik nagy nyeremény szintén „egyházán”, mégpedig Medgyesegyházán talált gazdára - négytalálatos nyeremény formájában. A szerencsés nyertesnek itt szerényebb összeg, „mindössze” 164 ezer forint üti a markát. A hónap folyamán - az említetteken felül még Tótkomlóson (totó: 70 ezer forint), Eleken (totó: 115 ezer Ft), Vésztőn és Békéscsabán (lottó: 82 ezer Ft), valamint Mezőberényben (lottó: 100 ezer Ft) voltak jelentős összegű totó-lottónyeremények.

Elmondhatjuk tehát, hogy megyénk belieknek az év első hónapja totó-lottónyereményekben gazdag volt.

Mai kommentár: Ha figyelembe vesszük, hogy 1969-ben 2012 forint volt a havi bruttó átlagkereset, akkor kijelenthetjük, hogy egészen szép összegeket kaptak a nyertesek. Mivel akkoriban nemhogy a GDPR, de talán még az adatvédelem szó sem létezett, ezért történhetett az meg, hogy a megyei lapban megjelenhetett a nyertes neve. Így elképzelhető, hogy szerencsétlen Papp András házába február elsején a település fele becsöngetett és megerősítette régi barátságát vagy megpróbált újat kialakítani. A medgyesegyházi nyertes nyugodtabban aludhatott, az ő neve nem került napvilágra.

 

A TÁRGYALÓTEREMBŐL:
A Füttyös fináléja

A bírósági tárgyalótermekben sok furcsa figurával találkozhat az ember, de ez a magas, szikár férfi még tud meglepetést okozni. Az ítélethirdetés után nem elégszik meg azzal, hogy a védőügyvédjével tanácskozik, hangos szóval igyekszik bevonni az eszmecserébe a terem végében ücsörgő idős barátját is. Aztán afölött kezd sajnálkozni, hogy ha belenyugszik az ítéletbe, azaz a gyógykezelésbe, akkor nagyon sokáig nem találkozik majd a „tisztelt bíró úrral”.

Miután azonban az ügyész, a népi ülnök és a bíró is hosszasan bizonygatja neki: - Jó lesz ez magának, Sándor! Legalább gondját viselik - színpadias mozdulattal beleegyezését adja. De utána ismét tragikus képet vág és a közelgő tavaszról kezd szónokolni, amit ugye ő, ily módon nem élvezhet majd.

Az orosházi vasútállomás egy régi képeslapon (forrás: profila.hu/Kővári Balázs)

Orosházán sokan ismerik a 42 éves Bracsok Sándort, de általában nem a valódi nevén, hanem csak így: „A Füttyös”.
Bracsok ugyanis különösen jó zenei érzékkel van megáldva. Ha jó kedve volt, akárkinek elfütyült akár egy egész operettet, a nyitánytól kezdve az utolsó áriáig Mondják, hogy egy alkalommal, amikor valamelyik színtársulat zenés darabbal szerepelt Orosházán, Füttyös óriási patáliát csapott. Szidta a zenekar bőgősét, aki - szerinte - többször falsot fogott.

Részben fütty-tudományának köszönhette azt is, hogy az állomás egyik melegedőjében kegyelemszállást kapott a rakodómunkásoktól. Kevéssel beérte, elégséges bútorzat volt számára a sarokba állított rossz vaságy. Időnként dolgozott is, vagont rakott. Ilyenkor azonban napok alatt elitta a pénzét. A tárgyaláson azt mondta, hogy felesleges lett volna spórolnia, hiszen nincs senkije. (A szóbeszéd szerint valami jómódú ember és a cselédje viszonyából származott)

Sajnos, az alkohol teljesen átformálta, dühöngővé tette ezt a józan állapotban valcereket fütyörésző, nagy darab embert Az elmúlt években kétszer állították a bíróság elé garázdaság és egy ízben hatóság elleni erőszak miatt Legutóbb november 9-én részegedét le, és ekkor alaposan ráijesztett azokra, akik késő este találkoztak vele az állomás felé vezető úton. Kezében késsel, hangosan káromkodva rohant, kapukat döntött be, rolettákat hasogatott szét. Meggyűlt vele a bajuk a rendőröknek is.

Az elmeorvos véleményének a meghallgatása után, az ügyész elejti a garázdaság vádját. Javasolja viszont Bracsok Sándor gyógykezelését zárt intézeti megfigyelését. Hasonlóan dönt a bíróság is.
Füttyös tehát sokáig nem riogatja részegen az orosháziakat. A Budapesten levő Országos Büntetésvégrehajtási Intézet Elmemegfigyelő és Ideggondozó Intézetbe küldik. Itt alkoholelvonó kezelésben részesül, és egy év után döntik el az orvosok, hogy ki lehet-e bocsátani, nem ismétli-e meg részeg ámokfutásait, amelyekkel békés járókelők nyugalmát, sőt életét is fenyegette.

A tárgyalás befejeztével, hosszasan búcsúzik egyetlen „rokonától”, aki tulajdonképpen csak munkatársa volt. Finoman meghajlik a bíróság pulpitusa felé, s a fegyőr oldalán haladva, a folyosón halkan egy operettfinálét kezd fütyülni.

Békés Dezső

Mai kommentár: Gyakorlatilag egy hajléktalan ember szomorú élettörténete rajzolódik ki a Békés Dezső már-már Rejtő Jenőt megszégyenítő bűnügyi tudósításából. Mint kiderül Bracsok Sándor az orosházi vasútállomáson élte az életét, ott dolgozott, ott aludt, ott költötte el a pénzét a restiben. Időnként azért elkeveredett egy-egy kulturális eseményre is, ahol – vélhetően ittas állapotban – a zenekar tagjával is összeszólalkozott. Remélhetőleg a fővárosi Elmemegfigyelő és Ideggondozó Intézetben eltöltött év után gyógyultan távozott és hasznos tagja lett a társadalomnak. Bár vannak kétségeink.

 

Egy fotó

Mai fotónk az 1969. január 31-ei Békés Megyei Népújság 3. oldalán jelent meg és a Telnek a kannák címet kapta. Sajnos a lap szerkesztői további információval nem látták el a felvételt.

 

 

 

 

 

 

 

(A fényképek illusztrációk, nem biztos, hogy 1969-ben készültek, nem biztos, hogy Békés megyében, de jellemzőek a korra.)

További programok »

FEL