A nap sztorija – Ez történt 1969. január 24-én, Békés megyében

2019. január 24. 13:58 | Diós Zsolt

A behir.hu időutazó rovatában ma újra visszarepülünk ötven évet és megnézzük, hogy miről írt az 1969. január 24-én megjelenő Békés Megyei Népújság. Kukkantsunk bele ma is az elvtársak és az elvtársnők, illetve a kor örömét, bánatát megélő emberek izgalmas világába. Ma az IBUSZ békéscsabai irodájának 1969-es kínálatát bemutató interjú, a békéscsabai lottózóban készült riport és néhány rövidhír kerül reflektorfénybe. Mai lapszemlénket is kiegészítjük egy, a békéscsabai kultúrtörténet szempontjából érdekes fotóval és a 2019-es kommentárok sem maradhatnak el. Hasznos időtöltést kívánunk!

 

 

Tapasztalatcsere kirándulások - „Hétvége Budapesten" - Irány külföld: száz útvonalon

Az IBUSZ ez évi társasutazásairól

"– Milyen társasutazásokat terveznek az 1969. évre az IBUSZ békéscsabai irodájában? – ezzel a kérdéssel kerestük fel Szilágyi István irodavezetőt.

– A korábbi évekhez hasonlóan az idén is számos bel- és külföldi túrát indítunk megyénkből. Ezekben a napokban a tapasztalatcsere-kirándulás a sláger, így például az Építőipari Tudományos Egyesület szervezésében január 20-án Budapestre utazott szakmai programmal egy csoport. Emellett külföldi társasutazásra is sor kerül: Szarvasról 29 dolgozó január 22-től hat napot tölt Moszkvában.

IBUSZ plakát (forrás: bedo.hu)

– További lehetőségek?

– Az idei programunkról részletes kiadványokat készítünk, s ezek egy része már ki is került a nyomdából. Elmondhatom, hogy belföldi országjáró túrára ebben az évben 28 útvonalon kerül sor, 1-10 napos időtartammal. A már bevált útvonalakon kívül az ország több olyan részére is szervezünk kirándulást, amely eddig úgynevezett fehér folt volt az IBUSZ térképén. Nagy érdeklődésre tarthatnak számot az olyan utak, amelyeknek a hazain kívül külföldi programjuk is van, tehát a résztvevők a több napos utazásból 1-2 napot külföldön töltenek. Ilyen a Szeged-Novi Sad-Eszék-Pécs útvonalú kirándulás.

– Gondolnak-e a különféle kulturális és sportrendezvényekre?

– Igen. Különjáratú autóbuszt indítunk a hortobágyi lovasnapokra, az augusztusi debreceni virágkarneválra, s a júliusban sorra kerülő Soproni ünnepi Hetekre, valamint az aggteleki barlanghangversenyekre. A békéscsabai Előre NB I/B-s labdarúgócsapatát külön autóbusszal vidéki mérkőzéseire is elkísérhetik szurkolói, így március 9-én Székesfehérvárra. Ezenkívül több különvonat és külön autóbusz megy majd a Szegedi Szabadtéri Játékokra. Megkezdtük már a Gyulai Várjátékok szervezését is. Újdonság a „Hétvége Budapesten” elnevezésű akció, amely az ötnapos munkahéttel kapcsolatos. Résztvevői hétvégi budapesti kirándulást tesznek, ismerkedve a főváros nevezetességeivel. Legközelebb, január 24-én a nagyszénási Lenin Tsz dolgozóinak egy csoportja indul Budapestre.

– És külföldre?

– Más országokba mintegy száz útvonalon nyűik lehetőség társasutazásra. Sokak igényét elégítjük ki, amikor nyári üdüléseket szervezünk az NDK-ba, valamint a jugoszláv, a szovjet, a bolgár és a román tengerpartra. A nyugati utazások száma is nőtt, így Ausztriába, Olaszországba, Franciaországba, de Egyiptomba és Szíriába is. Az idegen nyelv gyakorlására a Szovjetunióba és az NDK-ba 10-20 napos utazásokat indítunk. Több mezőgazdasági tapasztalatcsere is szerepel programunkban, ilyen a Novi Sad-i mezőgazdasági kiállítás megtekintése május 9 és 19 között, s már igen sokan jelentkeztek a lipcsei tavaszi vásárra március 1- én induló különvonatra."

 

Mai kommentár: Az IBUSZ a Magyar Királyi Államvasutak hivatalos menetjegyirodájaként alakult meg 1902-ben és 1926-ig így működött, amikor beolvasztották az Általános Beszerzési és Szállítási Részvénytársaságba. Az új cég elnevezése Idegenforgalmi Beszerzési Utazási és Szállítási Rt., röviden IBUSZ lett. A második világháború után a megoldásra váró országos feladatok között az idegenforgalom olyan jelentéktelennek tűnt, hogy egy 1948. évi kormányrendelet - az IBUSZ kivételével - megszüntette az összes idegenforgalmi szervezetet, majd 1949-ben a vállalatot államosították, s a korábbiakhoz képest igencsak visszaszorított turizmus állami monopolszervezetévé vált. A nemzetközi idegenforgalom 1956 után - ha korlátozottan is, de - megindulhatott előbb Kelet-Európa, majd a hatvanas évektől Nyugat-Európa irányába is. 2019-ből visszatekintve érdekes, hogy 1969-ben már megjelent a mára sikeres üzletággá váló sportturizmus a békéscsabai IBUSZ iroda kínálatában.

 

 

Pörög a szerencsekerék - Lottózás tudományos alapon - Ahová nem illik a Dante-idézet

Szerencselesen a békéscsabai lottózóban

"Szerda délután. „Nagyüzem” a békéscsabai totó-lottó irodában. Az árusító-ablaknál hosszú sor áll, s ki-ki készenlétbe helyezi azt a bizonyos 3,30-at vagy 33 forintot, vagy 330-at, amit lottószelvények ellenében - úgymond - kölcsön ad a Sportfogadási és Lottó Igazgatóságnak, hogy később sokszoros kamattal visszakapja. Arcok: általános iskolástól - bicegő, szemüveges, ősz hajú idős emberig. Vajon ki, hogyan tippel? Lessük meg a szerencsét.

Az egyik asztalnál kucsmás bácsi „rágja” golyóstolla végét, előtte három kitöltetlen lottószelvény. Sokáig morfondírozik magában, aztán átül ahhoz az asztalhoz, amelyen egy „Lottótipp” elnevezesű szerencsekerék áll, benne öt fémgolyóval. Próbálgatja, majd megpörgeti a kereket, s még fel is áll hozzá, nehogy eltévessze azt az öt számot, ahol a golyók megálltak. Féltékenyen nézi,amint én is leírom: 30, 39, 50, 73, 78. Majdnem annyira féltékeny, mintha biztos lenne abban, hogy ez a tipp péntek délelőttől kezdve legalább 2 millió forintot ér.
Hátha...

 

Sok szerencsét! (forrás: FORTEPAN/Chuckyeager Tumblr)

Egy fiatalember a lottóvariációk könyvét böngészi, azután a pénztárcáját „gusztálja”.

– Bocsánat, nem akar társulni? - kérdezi. – Van itt egy isteni variáció. Kicsit drága. 198 forint. 15 szám csoportosított variációja. Tudja, öt darab hármas csoportra osztjuk a 15 számot, s ha az öt nyerőszám mondjuk az én két csoportomban van, akkor egy ötöst már garantál a szisztéma. Ez a maximum. Nézze, így két négyes lehet, ha ... meg nyolc hármas, ha… meg negyven kettes, ha ... Nos, társul?
Olyan hévvel magyaráz, olyan biztosan „tudományos alapon”, hogy majdnem levesz a lábamról.

– Egyedül nem bírom megjátszani – sóhajtja, és a pénztárcájára üt.

Mondom, majdnem levesz a lábamról, de oly sokszor emlegeti azt a „ha” szócskát, hogy erről egy mondás jut eszembe, amit itt nem is merek idézni...

– Ön milyen számokat játszik meg? – kérdezem több lottózótól. Íme a válaszok: – kérdezem több lottózótól. Íme a válaszok:

– Ami úgy spontán eszembe jut.

– A szelvényem sorszámát variálom.

– Születési évszámokat.

– Hallottam róla, hogy ötöst értek el házszámmal meg ehhez hasonlóval, születésnap, névnap dátumával.

Van, aki jobban belemélyül:

– Kizárásos alapon csinálom. Sorra veszem, hogy milyen számokat nem játszok meg. Kiesik az utóbbi négy húzáson szerepelt öt-öt nyerőszám, a húzási évet, hónapot, napot jelölő szám, meg ami nem szimpatikus. Azt játszom meg, ami marad.

És még egy őszinte, érdekes válasz: 5 hónapja járok egy kislánnyal, 19 éves, 21 szám alatt lakik, életkorunk összesen 43 év és 70-ben akarunk összeházasodni.

Hát akkor tényleg jól jönne egy nagyobb nyeremény.

„Ki itt belépsz, hagyj fel minden reménnyel” – jut eszembe a Dante-idézet, miközben az ajtót figyelem, aminek alig van ideje becsukódni - máris újabb nyertes jelölt érkezik. A jelmondat azonban egyáltalán nem idevaló: éppen az ellenkezője érvényes. Mert aki ide belép - reménykedik. Hiszen az a bizonyos öt nyerőszám is ott van a többi kilencven között. 

Csak éppen el kell találni..."

 

Mai kommentár: A kiváló riport egyfajta szociográfiai jegyzet, mely betekintést enged a szerencsejáték 1969-es barlangjába.
A magyarországi lottózás története egy szomorú évhez köthető, talán nem véletlen a bevezetés dátuma. Ugyanis Európa több országában megjelent új nemzeti lottók mintájára 1956. december 29-én kormányhatározat született a lottó magyarországi bevezetéséről. Az 5/90-es lottó, a lutri 130 éves magyarországi gyakorlatát követve, hatvan év szünet után ugyanolyan alapparaméterekkel jelent meg. Egy lottósorsjegy 3,30 forintba került. A lottósorsjegyeket 1957. február 13-tól kezdték árusítani. 1957. február 20-án már több mint százezer szelvény érkezett be. Eldöntötték, hogy a nyertes számokat szerencsegömbben fogják sorsolni minden hét csütörtökén. Az első húsz év a tárgynyeremény-sorsolások virágzásának ideje is. Általában havi egy nyereménysorsolás volt, de több esetben rendkívüli sorsolás egészítette ki. A mintegy 250 alkalom keretében több mint negyedmillió nyereménytárgy talált gazdára. Egyebek között 505 db öröklakás, 590 db gépkocsi, 224 darab családi ház és üdülő. A nagy nyereményeken kívül még 2112 motorkerékpárt, 5531 mosógépet, 19 045 televíziókészüléket, valamint bútorutalványok és egyéb vásárlási utalványok ezreit sorsolták ki.

 

 

Rövid hírek

"- NYÚLTENYÉSZTÖK TANÁCSKOZÁSA. A Battonyai Általános Fogyasztási és Értékesítő Szövetkezet, a helyi művelődési otthon, valamint a nyúltenyésztő szakcsoport január 24-én, ma este 7 órakor a művelődési otthonban tanácskozást tart. Előadó: dr. Csikváry László, a Magyar Házinyúl és Prémesállattenyésztők Országos Egyesületének elnöke.

- NAPSUGÁR EGYÜTTES MEZŐKOVÁCSHÁZÁN. A KPVDSZ Napsugár bábegyüttese ezúttal január 26-án Mezőkovácsházán és Mezőhegyesen lép fel. Műsorában népballadákat mutat be.

Tehéntelep (forrás: FORTEPAN)

- TÖBB A MUNKANÉLKÜLI KANADÁBAN. A Kanadai Statisztikai Hivatal adatai szerint 1968 decemberében 373 ezer munkanélkülit tartottak nyilván, vagyis 35 ezerrel többet, mint az előző hónapban. A munkanélküliek 24 százaléka több mint négy hónapja nem dolgozik.

- TÁRGYALÁSOK A BEDOLGOZÓ RENDSZER FEJLESZTÉSÉRE. Az elmúlt év második felében Gyulán a különböző üzemekben és szövetkezetekben összesen 786 bedolgozót foglalkoztattak. Ez a szám év végére csökkent. A tanács illetékes osztályai tárgyalásokat folytatnak egyrészt a csökkent munkaképességűek foglalkoztatására, másrészt pedig a szerződések megfelelő számú felújítására.

- ERDÉSZETI SZABADEGYETEM. Január 24-én, ma este 6 órakor Gyulán, az Erdészeti Szabadegyetem keretében az erdőgazdaság jelentőségéről és helyzetéről tart előadást Kállay József főmérnök.

- JÓL FIZET A TERMELŐSZÖVETKEZET. A lökösházi Haladás Termelőszövetkezet a tervezettnél 2 forinttal többet fizet munkaegységenként. A jó munka eredményeként egy munkaegységért 39 forintot kapnak a termelőszövetkezet tagjai.

- FILMVETÍTÉS NYUGDÍJASOKNAK. A Megyei Művelődési Ház Békéscsabán a nyugdíjasok klubja tagjai részére ma délután 3 órától 5 óráig filmvetítést rendez. Többek között bemutatják a Félelem nélkül és a Kinek higgyek című filmet.

- ELNÖKSÉGI ÜLÉS. A Vöröskereszt megyei elnöksége január 28-án, Békéscsabán kibővített ülést tart,- melyen az 1968-ban végzett munkáról és az ez évi feladatokról lesz szó.

- HADTUDOMÁNYI ELŐADÁS. A TIT szervezésében, ma délután 3 órakor Békéscsabán előadói konferenciát rendez a történelmi és hadtudományi szakcsoport. A Vörös Hadsereg történeti kutatásainak újabb eredményei címmel Ivicz Imre őrnagy, a hadtudományi szakosztály titkára és dr. Szabó Ferenc, a TIT történelmi szakosztályának elnöke tart előadást.

- TÜZÉP-TELEPET KÉRNEK. Kamuton évről évre nagyobb gondot okoz a TÜZÉP-telep hiánya. Különösen az építőanyagellátásban vannak nehézségek. A községben évente átlagosan 15-20 új családi ház épül, éppen ezért szükséges lenne egy TÜZÉP-telep létesítése. A községi tanács most azon fáradozik, hogy ezt lehetővé tegye és teljesítse a lakosság kívánságát.

- BŐVÍTIK A CSATORNAHÁLÓZATOT. Ecsegfalván 1964-től a tanács nagy gondot fordít a belvízlevezető csatornahálózatra. Az első évben 36, 1967-ben pedig már 70 ezer forintot költött a csatornák felújítására. Az idén tovább bővül a hálózat, melyre 50 ezer forintot biztosítanak.

- TBC-MENTES TEHÉNÁLLOMÁNY. A gyulai járásban az elmúlt évben több termelőszövetkezet kialakította a tbc-mentes tehénállományt. Többek között a telekgerendási Vörös Csillag, a dobozi Petőfi, újkígyósi Aranykalász, az eleki Lenin és más szövetkezetek.

- GYULAI TŰZOLTÓK SARKADI TŰZNÉL. Szerdán késő délután szobatűz keletkezett Sarkadon a Kossuth utca 68. szám alatti lakóházban. Értesítették a gyulai tűzoltókat is, ahonnét két autó indult segítségül A vizsgálat szerint a tűzet házilag készített olajkályha okozta, amelynek közvetlen közelében kárpitozott foteleket tartottak. A vizsgálat megindult a felelősség kérdésének megállapítására.

- HIPPI-KIRÁLYNŐ. Az iráni hippik királynőt választottak, aki majd képviseli őket a tavasszal Nepálban megtartandó nemzetközi hippi-kongresszuson. A 22 éves királynő egy újságírónak kijelentette, hogy büszke hippi mivoltára."

 

Mai kommentár: A rövid hírek ezen a napon is sokat elárulnak a korról, a korszellemről, az 50 évvel ezelőtti emberekről. Mai távlatból nézve örömteli visszaolvasni Békés megye apró lépésekben történő fejlődését, így a gyulai bedolgozórendszer és a csökkent munkaképességűek foglalkoztatásáról való gondoskodást, a csatornahálózat bővítését Ecsegfalván vagy a tbc-mentes tehénállományok szaporodását. Azonban az, hogy vajon milyen eredményt hozott a Vörös Hadsereg történeti kutatásainak újabb eredményei című előadás köré szervezett konferencia, az – sejtésünk szerint - sem 1969-ben, sem 2019-ben nem lépte és nem lépi át az egészséges emberek ingerküszöbét.

 

 

Egy fotó

Mai fotónk az 1969. január 24-ei Békés Megyei Népújság hátoldalán jelent meg és A bucsaiak öröme címet kapta. A felvételhez egy rövid hírnek is beillő képaláírás is társult: Mint arról már decemberben lapunkban beszámoltunk, Bucsán új művelődési házat adtak át rendeltetésének, melyben szélesvásznú film vetítésére is alkalmas berendezés van. A 254 személyt befogadó nagyterem, valamint a színpad a legigényesebb látogatók és színházba járók ízlését is kielégíti. Felvételünkön az új létesítmény homlokzati része látható. A bucsaiak örömmel vették birtokukba a kétmillió forintos beruházással épült művelődési házat.

 

(A fényképek illusztrációk, nem biztos, hogy 1969-ben készültek, nem biztos, hogy Békés megyében, de jellemzőek a korra.)

További programok »

Életmód

Gerilla – magokkal lepte be környezetét az Andrássy gimi

Folyamatosan szépítik környezetüket az Andrássy Gyula Gimnázium tanulói és tanárai. A Fenntarthatósági hét részeként szerdán a gerilla kertészkedéssel ismerkedhettek meg a diákok, akik különféle magokat és évelő növényeket ültettek az iskola közelében.
09:12
FEL