A nap sztorija – 42 éves Kásás Tamás, a JÁTÉKOS

2018. július 20. 14:28 | Diós Zsolt

A behir.hu időutazós rovatában nemrég mutattuk be Benedek Tibort, ma a csapattárs, a magyar vízilabda aranygenerációjának másik oszlopos tagja, Kásás Tamás az ünnepeltünk. A medencében társak voltak, azon kívül viszont őrült harcot vívtak egymással a gyengébbik nem szívének meghódításában. Mai hősünk klubcsapataival 12, a korosztályos és felnőtt magyar válogatottal pedig 9 aranyérmet szerzett maga és az ország dicsőségére. Máig az egyetlen a sportágban, akinek minden egyes nemzetközi címe megvan minden szinten. Ismerjük meg kivételes pályafutását!

 

Fejes a sikerbe

Kásás Tamás napra pontosan 42 esztendeje, 1976. július 20-án született Budapesten. Mivel édesapja, Kásás Zoltán is vízilabdázott, ezért Hősünk is egészen korán, 6 éves korában került közeli kapcsolatba a víz folyékony halmazállapotával.

17 évesen, 1993-ban ifjúsági Európa-bajnokságot nyert. Ugyanebben az évben már tagja volt a felnőtt válogatott keretnek.

A válogatottban 1994 márciusában mutatkozhatott be, majd junior Európa-bajnokság elsőséget szerzett és a Ferencvároshoz igazolt.

Junior játékosként (forrás: kataca.hu)

A Fradival 1995-ben, a bajnokságban az elődöntőig, a LEN-kupában a második helyig jutottak. A junior válogatottal világbajnokságot nyert, a bécsi felnőtt Európa-bajnokságon másodikak lettek, a Világkupát megnyerték a válogatottal.

Az új szezont az Újpest játékosaként kezdte meg. 1995-ben az év csapata választáson második lett a válogatottal.

1996-ban segédletével a BEK-döntőbe verekedték magukat az újpestiek. A Magyar Kupa döntőjében a Vasas állította meg őket. Az atlantai olimpián negyedik lett a válogatott.

1997-ben az Újpesttel megnyerte a LEN-kupát. A válogatottal az athéni világ kupán bronzérmet szerzett. A sevillai Európa-bajnokság döntőjében a magyar csapat az ő három góljával győzte le Jugoszláviát 3-2-re, megszerezve ezzel az aranyérmet.

 

Tommy in Napoli

Hűsünk az 1997–1998-as szezont az olasz Posillipo Napoli színeiben kezdte meg. új csapatával megnyerte a BEK-et. A válogatottal a perthi világbajnokságon második helyezést ért el.

Kemény Dénes édesapja csak Angyalarcú Stricinek hívta (forrás: alchetron.com)

1999-ben az elődöntőig jiutottak a BEK-ben a Napolival. A firenzei Európa-bajnokságon és a Sydneyben megrendezett Világkupán aranyérmes lett. Októberben a világválogatottban is szerepelt.

2000-ben olimpiát nyert Sydneyben. A válogatottal megnyerte az év csapat szavazást. Az év végén beszavazták az Évszázad magyar válogatottjába.

2001-ben a Bajnokok Ligája elődöntőjéig jutott a Posillipóval. A válogatottal a budapesti Európa-bajnokságon bronzérmet, a világbajnokságon ötödik helyet szerzett.

A 2002-es szezonban a Bajnokok Ligájában a harmadik helyig jutott a Nápolyiakkal. A Világliga döntőjén vállsérülése miatt nem vett részt. A 2002-es FINA Világkupán a válogatott második volt, Kásás megkapta a legértékesebb játékos címet.

 

Rövid, hazai kitérő

2003-ban KEK-győztes lett a Napolival a Vasas ellenében. A szezon végén a Vasashoz igazolt. A válogatottal az Európa-bajnokságon harmadik helyet szerzett, a barcelonai világbajnokságról és a new yorki Világliga-döntőről aranyéremmel tért haza.

2004-ben ezüstérmes lett a Vasassal. A Bajnokok Ligájában a Honvéd ejtette ki a Vasast. A szezon végén visszatért Olaszországba, a Savonához igazolt. A válogatottal újabb aranyakat gyűjtött, megnyerték a Long Beach-i Világligát és az athéni olimpiát.

 

A könyv borítója (forrás: konyves.blog.hu)

Újra Olaszország

Új csapatával 2005-ben megnyerte a LEN-kupát. A válogatottal a montreali világbajnokságon második volt. A Világliga döntőjét kihagyta.

2006-ban az Euroliga elődöntőjéig jutott a Savonával. A válogatttal a budapesti Világkupában és a belgrádi Európa-bajnokságon második lett. A kontinens viadalon a legjobb játékosnak választották. A következő évtől és a Pro Reccoban folytatta pályafutását.

2007-ben Olaszországban kupagyőztes és bajnok lett. Az Euroligában első helyen végeztek a Reccoval. A válogatottal második lett a melbourne-i világbajnokságon. Novemberben európai szuperkupa-győztes lett.

2008-ban ismét megszerezték az Euroliga elsőségét. A válogatottal a malagai Európa-bajnokságon bronzérmet szerzett, majd Pekingben megszerezte harmadik olimpiai bajnoki címét.

A 2008–2009-es olasz bajnokság elején az olasz idegenlégiós szabályok miatt nem szerepelt. A válogatottban kihagyta a 2009-es és a 2010-es évet is.

A Reccoban 2009-től - továbbra is a légiós szabályok miatt - csak az Euroliga meccseken szerepelhetett. Ebben a ligában 2009-ben második, 2010-ben első volt a Reccoval. 2010-ben az európai Szuperkupát is megnyerte.

2011 januárjától visszatért a válogatottba, majd júniusban lemondta, így kihagyta a világbajnokságot. A szövetségi kapitány 2011 decemberében ismét számításba vehette Kásást az Európa-bajnokságra készülő válogatott keretben. 2012-ben bronzérmes volt az Európa-bajnokságon. A Reccóval Bajnokok Ligáját nyert. Az olimpián tagja volt az ötödik helyezett válogatottnak. Még Londonban bejelentette, hogy befejezi pályafutását.

Egy történet, mely jelzi nagyságát: történt egyszer, hogy a Posillipo Napoli egyik edzésén Franco Porzio, a balkezes olasz géniusz – a kilencvenes évek elején szintén mindent megnyert, amit lehetett – azt mondta neki, midőn ők ketten pihenőt kaptak és a többiek tovább dolgoztak: „Látod, Tomi, ők ott mind sportolók. Mi ketten játékosok vagyunk.”

 

Kása és édesapja, Kásás Zoltán (forrás: blikk.hu)

A medencén kívül

A magyar celebvilág egy jelentős részéhez hasonlóan Hősünket is elkapta a könyvírási, majd a kasszához fáradási láz. 2012-ben jelent meg az M. Kiss Csabával közösen írt önéletrajzi könyve, mely roppant szerény címet kapott: Kása - Egy magyar pólós világsztár életének első harminchat éve.

Még ebben az évben egy show-műsorban bejelentette, hogy az Amerikai Egyesült Államokban fiatal vízilabdázókkal foglalkozik majd. Az UCLA egyetemen dolgozott, de ezt a tevékenységét három hónap után befejezte.

Később a Komjádi uszodánál Tommy di Napoli néven éttermet nyitott.

Magánéletét igyekszik a nyilvánosság kizárásával élni, de a Kemény Ferenc által csak Angyalarcú Stricinek hívott Hősünk egyszer-egyszer felbukkan a médiában.

2017-ben Kemény Dénes vezetésével az aranygeneráció összeállt és Millennium Masters néven megnyerte a masters-világbajnoki címet.

A csapat idén július 31-én gálamérkőzést játszik a világválogatott ellen, mely mérkőzésre pillanatok elfogyott az összes jegy. A nagy érdeklődésre való tekintettel július 30-án közönségtalálkozóval egybekötött nyilvános edzést tart az olimpiai bajnok magyar vízilabdázókból álló Millennium Masters.

Aki siet, még odaér.

Isten éltessen Kása!

További programok »

FEL