Az államtitkár úgy fogalmazott: jól ismert a magyar munkaerő csekély mobilitási hajlandósága, de a munkaerőpiacra most minden munkáskéz kell. Hangsúlyozta: a beruházások döntő többsége oda irányul, ahol a munkaerő rendelkezésre áll.
– Ugyanakkor látni kell, hogy mára dolgozóknak 50-60 kilométeres távolság is problémát okoz a munkavállalásban, ezért szükség van lakhatási lehetőségre – fűzte hozzá. Kiemelte, jelenleg is léteznek erre vonatkozó támogatások, utazási és lakhatási támogatás is, mindkettő 6 hónapig járhat. Lakhatási támogatásra pályázni kell, a mindenkori minimálbér 70 százalékát fizeti ki az állam.
Czomba Sándor emlékeztetett arra, a munkásszállók építését támogatási programok 2017 óta futnak, - 24 milliárd forint ráfordítással, 4000 ember elszállásolását oldották meg - most csak szigorodnak a feltételek. Közölte: jelenleg 20 milliárd forinttal indul a program, ez 3500 fő számára biztosít majd lakhatást.
– A szállás legalább 50 százalékán magyar munkavállalókat kell elhelyezni, ha ez valamiért nem megoldható, azt dokumentáltan igazolni kell. Nem akarják sarokba szorítani a vállalkozókat, hiszen tíz év fenntartási kötelezettségük lesz – jelezte az államtitkár.
Ismertette: a program energetikailag korszerű, fenntartható beruházásokat fog támogatni. Nem tömegszállásokra van szüksége, hanem korszerű, kétágyas szobákra - utalt a piaci tapasztalatokra. További feltétel lesz, hogy a szállás méretétől függően - 80-200 fő - minden 80 fő után 4 regisztrált álláskeresőt fel kell venniük az üzemeltetőknek.
Az államtitkár arra is felhívta a figyelmet: a tapasztalatokat leszűrve annyi könnyítés is lesz a szabályozásban, hogy – a korábbival ellentétben – idénymunkán foglalkoztatottakat is el lehet szállásolni, és 50 kilométernél közelebbről érkezőket is, ahogy fogalmazott, "az élet felülírta ezeket a korlátozásokat", tanultak a tapasztalatokból.
Forrás: MTI