A mohácsi sokácok messze földön ismert népszokása, a busójárás idejét a tavaszi napfordulót követő első holdtölte határozza meg. Régen farsangvasárnap reggelétől húshagyókedd estéjéig tartott a mulatság. A farsang utolsó csütörtökjén a gyermekek öltöztek maskarába.
Vasárnap délelőtt az érdeklődők, még ha nem is napokra, de találkozhattak személyesen az eredeti busókkal, ugyanis a mezőkovácsházi városi könyvtár hetedik alkalommal hívta meg őket Békés megyébe. A program sokakat vonzott, előtte pedig megtelt alkotni vágyókkal a könyvtár épülete. Jankó Erzsébet, a Kovácsházi Kézműves Kör elnöke elmondta, hogy álarcokat, zajkeltő eszközöket készítettek a felvonulásra.
A kézműves foglalkozás után több mint 300 ember sorakozott fel a busókkal az élen. A könyvtártól a Kalocsa Róza Művelődési Központ mögötti térig sétált a menet. Az esemény hangulatát nemcsak az növelte, hogy szinte mindenki maszkot viselt, hanem a busók zenei kísérete is.
Albertus László, Mezőkovácsháza alpolgármestere kiemelte, hogy az eseményre mindig óriási az érdeklődés a lakosság részéről.
– A mohácsi busók egy csoportja jött el hozzánk, és ők mutatták be azokat a népszokásokat, ami őket jellemzi – tette hozzá.
A felvonulás után kiszebábégetés is volt.