A békéscsabai állatvédők tapasztalata az, hogy a szilveszteri időszakban bekerülő kutyák fele soha nem talál vissza az eredeti gazdájához.
Az egyesület egyik tagja elmondta, hogy általában ezeket az ebeket nem keresik, illetve nincs bennük mikrochip, amivel azonosíthatná gazdájukat az állatorvos. Kiszely Zoltánné hozzátette: az is gyakran előfordul, hogy bár van az állatban chip, a hozzárendelt adatok nem megfelelőek. Idén a frissen bekerült 13 kutyából csak kettő rendelkezett azonosítóval, de az egyiknek nem voltak frissítve az adatai.
– Úgy tűnt, hogy nem fogja megélni a reggelt. Szerencsére csoda történt, Ferike túlélte. Másnap reggel elmentünk vele az állatorvoshoz. De, amire szeretném felhívni a figyelmet és a kutyus története is alátámasztja, hogy Ferike chipes volt, de hiába csengettünk be, mert a regisztrált lakcímen nem ismerték kutyust. Telefonszám pedig egyeltalán nem volt regisztrálva. Tehát innentől kezdve a kutyus még mindig itt van, és nem tudjuk, hogy ki a gazdája – mondta el az egyik első újévi kutya történetét Kiszely Zoltánné. A Csabai Állatvédők Közhasznú Egyesület tagja hozzátette: ezért fontos az, hogy a gazdák minden esetben regisztráltassák a megváltozott lakcímet, illetve telefonszámot az állatorvosnál, így a szeretett házikedvenc haza találhat.
A Vigyél Haza Alapítvánnyal együttműködve a legnagyobb hazai olajipari vállalat 123 töltőállomásán működik a kutyamikrochip- leolvasó szolgálattás, idekattintva megtalálja az országos listát a letölthető anyagok linkre klikkelve. Ha valaki talál egy kóborkutyát és elviszi a legközelebbi chipleolvasóval rendelkező töltőállomásra, a cég munkatársai ezzel az eszközzel segítenek megtalálni az állat gazdáját.
– Általában tízből nyolc kutyát vidéken találnak, és a vidéki töltőállomásaink tudnak segíteni. Békés megyében ez elmúlt időszakban 46 kutyát sikerült ilyen módon a megtalálón és a MOL-os kollégáimon keresztül visszajuttatni a gazdáikhoz – tájékoztatott Orosz András. A MOL Magyarország kiskereskedelmi vezetője hozzátette: a szolgáltatást szívügyüknek tekintik és az elmúlt másfél évben, mióta kihelyezték a töltőállomásokra a leolvasókat, több mint ezer kutyát vittek hozzájuk a megtalálók és a legtöbbnek tudtak segíteni.
Azok, akik kóbor kutyát találnak Békés megyében, Békéscsabán a Bartók Béla út 66. szám, Szarvason a Szabadság út 51-53. szám alatti, míg Orosházán a Kettőssánc téri töltőállomáson vehetik igénybe a kutyamikrochip-leolvasó eszközt.