– Az egészségyüben dolgozó mások gyógyításáért, mások egészségének helyreállításáért állt szolgálatba, Az egészségügyben dolgozni nemcsak jártasság vagy szakma, hanem szolgálat is mindenki részéről. Komoly kihívás ez az emberei lélek és erkölcs tekintetében is, és úgy gondolom, hogy Békéscsabán az egészségügyben dolgozók évről-évre átesnek ezen a próbatételen, melyen kitűnőre vizsgáznak – hangsúlyozta köszöntőjében Szarvas Péter polgármester.
Az eseményen elhangzott: Békéscsaba önkormányzata kiemelt jelentőséget tulajdonít annak, hogy az egészségügyben dolgozó szakemberek áldozatkész munkája elismerést kapjon. Ennek érdekében alapította a vármegyeszékhely közgyűlése a „Békéscsaba Egészségügyéért” kitűntetést. A képviselő-testület döntése alapján 2023-ban ezt a kitüntetést két közösség kapta.
Szarvas Péter polgármester és dr. Csicsely Ilona, a családügyi és népjóléti bizottság elnöke közösen adta át a kitűntetést
Csendes Csabának, a Békéscsabai Mentőállomás vezetőjének. (Fotó: behir.hu)
– A Békéscsabai Mentőállomás az idén 75 éves Országos Mentőszolgálat megalakulás óta vesz részt a vármegyeszékhely és Békés vármegye területén a sérültek, betegek ellátásában. A mentőállomás ellátási területéhez 85 ezer lakos tartozik, 2022-ben az innen induló mentőgépjárművek 12 ezer 298 mentési feladatot láttak el, ami során 334 ezer 69 kilométert tettek meg. Az állomás bajtársi közösségét nem „csak” a mentésben közvetlenül résztvevők alkotják. 2022-ben 1 mentőorvos, 9 mentőtiszt, 22 mentőápoló és 26 gépkocsivezető bajtárs látott el kivonuló szolgálatot. Ezen felül a 3 fős vármegyei vezetés, 17 mentésirányító, 5 betegszállítás felvevő, 4 adminisztrátor és 3 fős műszaki személyzet teszi teljessé a békéscsabai kollektívát – hangzott el az ünnepségen.
A 2019-ben kezdődő COVID járvány addig soha nem tapasztalt kihívásokkal állította szembe az egészségügyi ellátó rendszert. A Békéscsabai Mentőállomás az ország minden mentődolgozójával egyetemben jól "vizsgázott”, a nehéz körülmények ellenére igyekezett maradéktalanul ellátni feladatait. A mentőállomás minden munkatársa nap mint nap azért dolgozik, hogy hozzájáruljon a betegek gyógyulásához és a bajba jutottak megsegítéséhez. Az évtizedek óta végzett elhivatott, lelkiismeretes, eredményes és magas szakmai színvonalon végzett munkájuk méltó elismerését fejezi ki a „Békéscsaba Egészségügyéért” kitüntetés.
A kitűntetést Bogár Éva, a Békéscsabai Egészségügyi Alapellátási Intézmény igazgatója és Varga Éva, a Pszichológiai Tanácsadó és Mentálhigiénés Gondozó vezető pszichológusa vették át. (Fotó: behir.hu)
Szarvas Péter polgármester és dr. Csicsely Ilona, a képviselő-testület családügyi és népjóléti bizottságának elnöke elismerésben részesítette a Békéscsabai Egészségügyi Alapellátási Intézmény Pszichológiai Tanácsadó és Mentálhigiénés Gondozó kollektíváját is.
A méltatásban elhangzott, hogy a városban 1989 szeptemberében indult az SOS Telefonos Lelkisegély Szolgálat működése. A telefonos segítés „háttérintézményeként” – döntően krízisellátás céljából - a krízishívást kezdeményező polgárok nappali ellátására „intézményesült” 1992-ben a Pszichológiai Tanácsadó. Ugyanebben az évben a serdülő korosztály számára létrejött az SOS Tini Telefonos Lelkisegély Szolgálat, ami 16-20 éves önkéntes kortárssegítők részvételével fogadta a fiatalok hívásait.
A Pszichológiai Tanácsadó és Mentálhigiénés Gondozó jelenleg heti 30 pszichiátriai órában, 30 klinikai szakpszichológiai és 30 órában gyermek- és ifjúságpszichiátriai szakrendelést biztosít. A tanácsadóban jelenleg 3 pszichiáter szakorvos biztosítja a pszichiátriai szakorvosi órákat, fele-fele arányban felnőtt-, gyermek- és ifjúságpszichiátriai vonatkozásban. A szakmai munkájában 9 fő klinikai szakpszichológus és pszichológus, továbbá 7 fő segítő munkatárs (szociális munkás, mentálhigiénés szakember és asszisztens) vesz részt. Emellett 25 fő önkéntes látja el a 24 órás telefonos ügyeletet.
Szarvas Péter Szabóné dr. Kállai Klárát köszönti (Fotó: behir.hu)
A Pszichológiai Tanácsadó munkatársai az intézmény több mint 30 éves fennállása óta magas szakmai színvonalú, lelkiismeretes munkát végeznek. Hivatásukat felelősségteljesen, áldozatkészen, nagy szakmai alázattal és hozzáértéssel gyakorolják, amelynek méltó elismerését fejezi ki a „Békéscsaba Egészségügyéért” kitüntetés adományozása.
Az SOS Telefonos Lelkisegély Szolgálat létrehozása, vezetése és működtetése, valamint ezzel párhuzamosan a személyes pszichológiai tanácsadás intézményes kereteinek kialakítása Szabóné dr. Kállai Klára nevéhez fűződik, aki kezdetben a telefonon segítséget kérőknek nyújtott személyes tanácsadást fokozatosan szélesedő ellátássá formálta, fejlesztette, így vált a város egészségügyi ellátása tekintetében igen meghatározó intézménnyé. Szakértelme, közösségteremtő ereje, a tanácsadót egy biztonságos, diszkrét, szakmailag kiváló intézménnyé tette.
A békéscsabai önkormányzat 2009-ben alapította meg a Békéscsabai Hűségdíjat. Az elismeréssel a Békéscsaba lakosságáért évtizedeken át végzett kimagasló, példaértékű tevékenységét végző szakembereknek kíván az önkormányzat köszönetet mondani.
Békéscsabai Hűségdíj kitüntetést vett át Dr. Mihályfi Adrienne fogorvos (fotó:behir.hu)
2023-ban Békéscsabai Hűségdíjat kapott dr. Mihályfi Adrienne, aki már 30 éve dolgozik Békéscsabán az egészségügy területén. A doktornő a 13-as számú fogorvosi körzetben látja el feladatait.
Elismerést vehetett át Máté Boglárka körzeti nővér, aki 30 éve dolgozik Békéscsaba egészségügyéért.
Hűségdíjjal jutalmazták Menyhárt Mónika körzeti nővért, aki szintén három évtizede dolgozik az egészségügy területén, valamint a 25 éve Békéscsaba egészségügyéért dolgozó dr. Gál László Zsoltot, aki a 12-es számú fogorvosi körzetben áll a lakosság rendelkezésére. Munkáját elhivatottan végzi, betegei elismerik szakértelmét, munkáját Békéscsabai Hűség Díjjal jutalmazta a városvezetés.
Békéscsabai Hűségdíjas Dr. Szombati Márta nyugalmazott házi gyermekorvos (fotó: behir.hu)
Elismerésben részesült dr. Szombati Márta nyugalmazott házi gyermekorvos. A doktornő a nyugdíjba vonulását megelőzően 50 éven át dolgozott kimagasló szakmai tudással, emberséggel Békéscsabán.
Kitűntetést vehetett át a Semmelweis-napi ünnepségen dr. Scherer Andrea, aki a 4. számú körzet betegeinek fogászati ellátását biztosítja immár 25 éve Békéscsabán.
Hűségdíjjal köszönték meg dr. Dévai Edit 30 éves munkáját is. A doktornő a 14. számú fogorvosi körzet betegeinek az ellátását végzi.
Elismeréssel köszönte meg a városvezetés dr. Fekete Gréta Anna elmúlt 25 évi tevékenységét. A doktornő a békéscsabai 4. számú gyermekorvosi körzet orvosa.
A Békés Vármegyei Központi Kórház dr. Réthy Pál tagkórháza dolgozóinak munkáját a békéscsabai városházán tartott Semmelweis-napi ünnepségen ismerték el – erről szóló részletes tudósításunkat ide kattintva olvashatják el!