A legkisebbektől a legnagyobbakig október 16-án mindenki megtanulhatta vagy átismételhette az újraélesztés folyamatát a Csabagyöngye Kulturális Központ mellett. Az újraélesztés világnapján a Békéscsabai Mentőalapítvány szervezett egész napos rendezvényt.
Az eseményen Békéscsaba polgármestere, Szarvas Péter, a Békés Vármegyei Kormányhivatal kabinetvezetője, Kiss Norbert mellett a társszervek képviselői, Bede Sándor rendőrkapitány, Viczián György tűzoltóparancsnok, a rendőrség, a tűzoltóság, a katonaság, a vöröskereszt munkatársai és a Békéscsabai Szakképzési Centrum Szent-Györgyi Albert Technikum diákjai is részt vettek az újraélesztés gyakorlásában.
– Ezt a dolgot is el kell kezdeni, hogy minél korábban az emberek hétköznapi életének részévé váljon az, hogy ha ilyen betegséggel – hirtelen szívleállással – találkozunk akár a szeretteink körében, akár közterületen idegeneket érintően akkor tudjuk, hogy mi a teendő – emelte ki Szarvas Péter. Békéscsaba polgármestere emellett köszönetet mondott mind a mentőszolgálat, mind a rendőrség és a katasztrófavédelem munkatársainak azért, mert a békéscsabaiak számíthatnak a segítségükre, ha baj van.
A figyelemfelhívó rendezvényt “A kezed életet menthet!” szlogennel hívták életre, nem véletlenül.
– Magyarországon ugyanis évente megközelítőleg 30 ezer hirtelen szívhalál történik, amelynek jelentős része szívinfarktus – tájékoztatott Kárász László. Az OMSZ Dél-alföldi Regionális Mentőszervezetének Békés Vármegyei Kirendeltségének vezető mentőtisztje hangsúlyozta: abban az esetben ha sokkolandó ritmusban nem történik megfelelő szintű mellkaskompresszió, tehát egyáltalán nem csinálunk mellkaskompresszió, akkor percenként 8 és 12 százalékkal romlik a beteg életkilátása. Ha nyomjuk a mellkast, tehát megfelelő szintű, minőségű mellkaskompressziót végzünk akkor ez a csökkenés ez négy-öt százalékos. Tehát ezt ki lehet számolni egy tízperces időintervallumban mit jelent a beteg túlélését tekintve.
A mentési bemutatókon a járókelők által elkezdett életmentéshez a Szív City alkalmazáson értesített önkéntes is csatlakozott. Az érdeklődők azt is láthatták, hogy hogyan kell használni az intézményekbe kihelyezett félautomata defibrillátort, majd a bemutató végén azt, hogy a mentőszolgálat kiérkező munkatársai hogyan stabilizálják a beteg állapotát.
A Békéscsabai Mentőalapítvány egyik fő célja az volt, hogy felhívja a laikusok figyelmét az időben megkezdett mellkaskompresszió fontosságára.
– Az teljesen természetes, hogy ha meg vannak ijedve, de attól soha nem szabad megijedni, hogy valamit rosszul csinálunk. Azt gondolom, hogy van hajlandóság arra, hogy az emberek segítséget nyújtsanak itt Békéscsabán is és mindenhol – emelte ki Csendes Csaba. A Békéscsabai Mentőállomás állomásvezetője hangsúlyozta: senki ne gondolja azt, hogy a bajban egyedül fog maradni. Ha másnem, akkor telefonon nyújtanak neki segítséget, és természetesen igyekeznek minél hamarabb segítséget küldeni. De – mint mondta – nagyon fontos az az idő ami addig telik el, amíg a mentőszolgálat dolgozói a helyszínre érnek.
A rendezvényen minden érdeklődő szakemberek segítségével gyakorolhatta az újraélesztés alaplépéseit és a mellkaskompressziót.