Hetven éve térhettek vissza szülőföldjükre azok a németek, akiket málenkij robotra - "kis munkára" hurcoltak el.
A Gyulai Hírlap tudósítása szerint a túlélőket és családtagjaikat Mittag Mónika köszöntötte. Gyula Város Német Nemzetiségi Önkormányzatának elnöke megemlítette: a visszatértek közül ma már csak tizenegyen élnek, ám előrehaladott koruk és megromlott egészségi állapotuk miatt a rendezvényen csak néhányan tudnak jelen lenni.
Alt Norbert, Gyula város alpolgármestere arról beszélt, hogy a szülőföldjére hetven éve visszatért több száz polgár egy olyan társadalomba érkezett, amelyben már javában zajlott a kommunista államberendezkedés, amelyet a terror és a megfélemlítés uralt. Szólt arról is, hogy a mai ember számára elképzelhetetlen, min mentek keresztül azok az emberek, akiket háborús jóvátételnek nevezett, kezdetben csak néhány napos vagy hetes munkának hazudott rabszolgamunkára kényszerítettek.
Az alpolgármester megjegyezte: 1945 januárja után hatvannégy gyulai élet örökre a fagyos, hideg és kietlen föld fokságába került. Emlékük igazságért kiállt. Ezért felhívta a figyelmet arra, hogy a közösség tragédián túl az egyéni tragédiákra is rá kell mutatni, meg kell nevezni mindazokat, akik ezt elszenvedték. Kiemelte: az áldozatok zöme fiatal nő és férfi volt, hozzátéve, hogy bár a hatósági intézkedések visszafordíthatatlan károkat okoztak az ország minden szegletében, a legnagyobb kár a lelkekben keletkezett.
Forrás: Gyulai Hírlap