Mittag Mónika, a gyulai német nemzetiségi önkormányzat elnöke a Gyulai Hírlapnak felidézte: 1945. január 10-én a Magyarországot megszálló Vörös Hadsereg parancsára több mint ötszáz gyulai németet hurcoltak el többéves kényszermunkára a Szovjetunióba, a Donyec-medencei szénbányákba. Hozzátette: a deportáltak közül hatvannégyen soha nem tértek haza.
Elmondta: idén az évforduló alkalmából programsorozatot szervezett a német nemzetiségi önkormányzat és a K. Schriffert Hagyományőrző Kör.
Január 12-én reggel szentmisét tartottak a józsefvárosi templomban, és megkoszorúzták az Apor téri Málenkij robot emlékművet, valamint az egykori gyűjtőhelynél, a Harruckern-gimnázium épületének falán elhelyezett emléktáblát.
Az elnök kifejtette: a túlélőket, a hozzátartozókat és az érdeklődőket baráti beszélgetésre várták a német klubba, ahol részleteket vetítettek le a málenkij robotról visszatérőkkel készült interjúkból.
Felhívta a figyelmet, hogy január 15-én 10 órától az Implom József általános iskolában emlékeznek meg az elhurcoltakról, a német nemzetiségi oktatás bevezetésének 60. évfordulója alkalmából szervezett eseménysor keretében. Az intézmény konferenciatermében a történelmi visszatekintés után egy túlélővel idézik fel a gyulai eseményeket.
Mittag Mónika jelezte: a programsorozat január 28-án a Gyulai Várszínház Kamaratermében zárul, ahol délután öt órától ingyen nézhetik meg az érdeklődők Szász Attila Örök tél című filmjét. A 2018-ban bemutatott magyar történelmi filmdráma a 250 ezer Szovjetunióba deportált magyar állampolgárnak állít emléket.
Forrás: gyulaihirlap.hu