A kuláküldözés áldozataira emlékeztek Békéscsabán

2021. június 29. 12:35 | Gyemendi Réka

Június 29-e a kuláküldözés áldozatainak emléknapja. Ez alkalomból tartott megemlékezést Békéscsaba önkormányzata kedden a Városháza árkádsorán. A rendezvényen a jelenlévők megkoszorúzták a Molnár Sándor parasztgazda emlékére állított márványtáblát. A köröstarcsai parasztgazdát 1950-ben végezték ki, miután a békéscsabai járásbíróság koholt vádak alapján halálra ítélte.

A megemlékezés Hrabovszki Bende népdal produkciójával kezdődött, majd a jelenlévők közösen elénekelték a Himnuszt. Ezt követően Ando György, a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatójának megemlékező beszédét hallgathatták meg a jelenlévők. Az igazgató beszédében többek között felidézte Rákosi Mátyás 1948-as Kecskeméti beszédét.

– "Amíg a paraszt azt látja, hogy a kulák egészen jól boldogul, addig hiányzik neki a serkentés a szövetkezésre. Ez a Szovjetunióban is így volt, de gyökerében csak úgy tudjuk elintézni, ha elvesszük a földjét, házát, gépét, és hogy mit csinálunk vele, azt még nem tudjuk, talán külön kulákfalukat csinálunk, mint a Szovjetunióban" – hangzott az idézet.

Ezt követően Liszi Melinda színművész szavalta el Simonyi Imre Ezerév című versét.

 

Galéria

 

A megemlékezés zárásaként a résztvevők koszorúkat helyeztek el a Molnár Sándor parasztgazda emlékére állított márványtáblánál.

Elsők között Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere, Varga Tamás alpolgármester, Herczeg Tamás országgyűlési képviselő helyezte el az emlékezés virágait. Koszorút helyezett el többek között Molnár Sándor unokája, illetve Vánsza Pál, a Magyar Politikai Foglyok Szövetségének Békés megyei elnöke is, végül pedig többen is fejet hajtottak a kuláküldözés áldozataira emlékezve.

 

További programok »

FEL