Az esemény moderátora Herczeg Tamás országgyűlési képviselő volt, aki kiemelte, hogy a részben a középosztályról, részben az érdem alapú gazdaságpolitikáról, valamint a 21. századi gazdasági kitörési lehetőségekről szóló a könyv a Békéscsabához hasonló középvárosi társadalomhoz is szól.
– A középosztályosodás egy a szociológiából is jól ismert fogalom, és az hogy vajon a felső társadalmi, gazdasági rétegek, a középosztály és az alsóbb rétegeket viszonya, valamint az egyenlőtlenségi kérdések hogyan alakulnak – ezek egy jelenkori középvárosi környezetben is kifejezetten izgalmas kérdések. György László részben az elméleti tudásanyagot ismerteti, szakpolitikusként pedig ezen gazdasági viszonyrendszerek gyakorlati működésébe enged betekintést – hangsúlyozta a képviselő.
Arról már György László kormánybiztos beszélt, hogy Magyarországon 2011 és 2021 között 2 millió fővel bővült a középosztály, ami azért nagy eredmény, mert a nyugati társadalmakban az elmúlt 50 évben ez a társadalmi réteg inkább sorvadt.
– Azért fontos a középosztály megerősítése, mert, miként Arisztotelész definíciója szólt, ez az a réteg, akik valamit felépítették az életükben, ezért van felelősségtudatuk, van vesztenivalójuk. Amikor a saját és közösségi életük meghatározó döntéseit meghozzák, akkor felelősen gondolkodnak. De hivatkozhatunk gróf Széchenyi Istvánra is, aki a Hitel című művében megalkotta Magyarország 19. századi stratégiáját, és ebben azt mondta, hogy magabíró magyarokra van szükség ahhoz, hogy magabíró Magyarországot építsünk – emelte ki a kormánybiztos.
A Nemzetgazdasági Minisztérium politikusa hozzátette: ma a magabíró magyar az a középosztálybeli, akinek van akkora jövedelme, hogy tudja függetleníteni magát másoktól, ennek köszönhetően pedig akár még félre is tud tenni valamennyit a váratlan kiadásokra, hiszen, mint Széchenyi is mondta, ilyen emberekből lehet magabíró, teherviselő országot építeni.